تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

چگونه رعایت قوانین را به کودک آموزش دهیم؟

چگونه رعایت قوانین را به کودک آموزش دهیم؟

چگونه رعایت قوانین را به کودک آموزش دهیم؟ همه افراد به خصوص کودکان باید یکسری محدودیت ها و قوانین را پذیرفته و قبول کنند و هر زمانی که فرد امکان دسترسی به خواسته ها و تمایلات خود را ندارد باید قادر باشد ناکامی و شکست را بپذیرد.مواجه شدن با موقعیت های شکست، ناکامی و کنترل آنها در کودکان ممکن است برای والدین کار سختی باشد، اما روش های موثری وجود دارد که می تواند به کودکان کمک کند تا یاد بگیرند که در این موقعیت ها چگونه خود را کنترل کنند (خویشتنداری) و به راحتی وضعیت بحرانی ناکامی و شکست را پشت سر گذارند. این بدان معناست که لازم است والدین در مورد یک رفتار نامناسب همیشه یک پاسخ ثابت داشته باشند.

چگونه رعایت قوانین را به کودک آموزش دهیم؟

یکسان بودن پاسخ والدین باعث یادگیری رفتار صحیح توسط کودک می گردد. تغییر نظرات والدین از یک زمان به زمان دیگر یا اختلاف بین والدین در رابطه با یک رفتار نامناسب باعث سردرگمی و در بعضی مواقع سوء استفاده کودک و ادامه رفتار نادرست می شود.

نکته مهم:

برای اینکه کودک بداند والدین و دیگران از او چه انتظاری دارند و چگونه باید رفتار کند لازم است که حدود و قوانین برایش مشخص شود تا در چهارچوب آنها رفتار نماید. لازم است که والدین در مقابل رفتارهای نامناسب کودک از بازخوردهای فوری، همیشگی و قاطع استفاده کنند تا کودکان بتدریج مهارت و توانایی کنترل بر خود را بدست آورند.

اصول مهم در تعیین قوانین

  • قوانین باید به صورت مثبت بیان شوند و به کودکان بگویند که «چه کاری را باید انجام دهند ». به جای آنکه «چه کاری را انجام ندهند ». به عنوان مثال «آرام راه برو » به جای «ندو »
  • هرچه قوانین ساده تر باشند، انجام آنها برای کودک راحت تر است.
  • قوانین باید قابل تقویت شدن باشند. لازم است در صورت عدم رعایت قانون پیامدی برای آن در نظر گرفت. (مثلاً محروم شدن از دیدن کارتون تلویزیون به دنبال انجام یک کار اشتباه)
  • در طی یک جلسه خانوادگی در مورد برخی از قوانین با خانواده تصمیم گیری کنید.
  • از بحث مستقیم برای برخورد با قانون شکنی استفاده کنید.

زمانی که کودک یکی از قوانین اساسی خانه را فراموش می کند می توان از بحث مستقیم استفاده کرد. برای انجام این کار باید این سلسله مراتب را انجام داد:

  1.  توجه کودک
  2.  گفتن مشکل به کودک به صورت توضیح مختصر که چرا این یک مشکل است.
  3.  توضیح یا درخواست از کودک برای انجام یک رفتار مناسب، سپس رفتار مناسب تمرین شود

سخن آخر

سعی کنید زمانی که می خواهید در مورد قوانین خانواده تصمیم گیری کنید، کودک را نیز در تصمیم گیری خود دخالت دهید. در مقابل رفتار نامطلوب کودک، باید از بازخوردهای فوری، مستمر و قاطع استفاده کنید. قوانین اگر برای کودک ساده و قابل فهم باشند، انجام آنها راحتر خواهد بود. تعیین قوانین از اصول مهم و اولیه در تربیت کودک است. کودک ابتدا باید از قوانین آگاه شود و سپس با تداوم انجام، این قوانین به صورت مهارت در خواهد آمد. مثل نظم و ترتیب در خانه.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *