تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

راههای ارتباط با کودک چیست؟

راههای ارتباط با کودک چیست؟

راههای ارتباط با کودک چیست؟ اگر نمی توانید با کودکتان به راحتی ارتباط برقرار کنید. کودکتان با شما سخن نمی گوید. اگر از دست لجبازی هایش به سطوح آمده اید. این مقاله را بخوانید. امیدواریم مفید واقع شود.

راههای ارتباط با کودک چیست؟

علاقه مندانه موضوع و مشکلاتش را دنبال کنید. اگر شما مشکلات کودکتان را کوچک و بی ارزش بشمارید. قطعاً از گفتن مشکلاتش امتناع می کند. یا به بد خلقی و لجبازی مبادرت می ورزد. در برخورد و ارتباط گفتاری با او سعی کنید مشتاقانه به او نگاه کنید. هر چند لحظه از کلمات حق با توست. راست می گویی استفاده کنید. از او بخواهید که عقاید خود را راجع به مشکل پیش آمده بیان کند. آن را از ابعاد مختلف برایتان توضیح دهد. صبور باشید و بدانید که او یک کودک است. نمی تواند مثل شما سریع ازکلمات لازم استفاده کند.

از سوالهای بسته و امری بپرهیزید

کودکان با رفتارهایشان پیامهایی به ما می دهند. مثل درهم کردن انگشتان هنگام صحبت کردن، ناخن جویدن موقع نگرانی، اخم کردن، مشت کردن انگشتان هنگام عصبانیت، یا ژستهای کودکانه. آنان هر چند با ما به روشنی سخن نمی گویند. ولی با حرکات خود به صورت غیرکلامی با ما حرف می زنند.

او را با تمام وجود درک کنید. از چیزهایی که کودک شاکی است و احساس نارضایتی می کند. بالعکس چیزهایی که کودک را شاد می سازد و احساس خرسندی را در وی به وجود می آورد جدی بگیرید. گفتگو را در زمان مناسب انجام دهید. به سادگی و با زبان خودش سخن بگویید. از کلمات سخت و غیرقابل فهم کودک امتناع کنید.

سخن آخر

ما به والدین این هشدار را می دهیم که فقط تنبیه جسمانی آزار محسوب نمی شود. بلکه ارتباط نادرست در گفتگوهایمان با کودک و نادیده گرفتن غیرعمدی وجود وی، بزرگترین آزار و بدترین پیامدهای روحی را برای او به ارمغان می آرود. این باعث می شود که نسلی مضطرب، بدون اعتماد به نفس، با احساس حقارت در برخوردهای اجتماعی و بین فردی بپرورانیم. از همه مهمتر بتدریج چرخه ناقصی ایجاد می شود که نسل در نسل، روان کودکان و والدین آینده را تهدید می کند. در صورت وجود این مشکل در کودک خود می توانید با مرکز مشاوره بینا تماس بگیرید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *