تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

قهر واقعی

قهر کردن

با او قهر کرده ایم اما دلمان می خواهد آشتی کنیم . دلمان برایش تنگ شده و دوست داریم دو کلمه حرف بزنیم . غرورمان اجازه نمی دهد . قهر کردن یکی از مهمترین اتفاقاتی است که همه تجربه کرده اند . قهر هایی که همیشه به آشتی ختم نشده اند . توانسته رابطه چندین ساله بین دو نفر را خراب کند . پس گاهی باید این قهر کردن را جدی گرفت و بی خیال شد . 

  • چرا قهر می کنیم .

فکر نکنید چون قهر می کنید آدم غیر طبیعی هستید یا کار غیر طبیعی انجام می دهید . روان شناسان معتقدند قهر یک نوع مکانیسم طبیعی محسوب می شود . ما آدم ها در شرایط مختلف از آن استفاده می کنیم . در واقع قهر کردن بیان یک ناراحتی و بیان یک هیجان منفی است . وقتی ما با کسی قهر می کنیم  ارتباط کلامی و گاهی دیداری را قطع می کنیم . وقتی از دست یک نفر ناراحت هستیم . وقتی ما را رنجانده . توقع انجام یک کار یا رفتاری را داریم یا نداریم. وقتی به ما توهین می کنند . یا حتی برای جلب توجه کردن . قهر را انتخاب می کنیم .

قهر های ما می توانند موقتی یا طولانی مدت باشند . گاهی از قهر های گاه و بیگاه استفاده می کنیم و در یک ساعت شاید ۱۰بار قهر کنیم و ۱۰ بار آشتی کنیم . در این حالت ما دچار یک مکانیسم اشتباه در ابراز وجود شده ایم . به جای بیان خواسته ها ، زود قهر میکنیم . بعد زودی هم آشتی میکنیم .

این قهر کردن شاید در ظاهر ایرادی نداشته باشد اما به شدت می تواند یک رابطه را دچار آسیب کند . ارتباطات دو نفر را خراب کند . در قهر های طولانی مدت ما برای یک موضوع به مدت خیلی زیاد قهر میکنیم این موضوعات معمولا خیلی مهم هستند . آدم ها چون نتوانسته اند آن را به طور منطقی حل کنند از قهر استفاده  میکنند . این نوع قهر ها خیلی کم به آشتی می انجامد و قهرهای خشن هستند .

  • کیا بیشتر قهر میکنند .

آدم هایی که زیادی از دیگران توقع دارند . آدم هایی که نمی توانند درست احساسات و عواطف خود را ابراز کنند . افرادی که نمی توانند از خود دفاع کنند . آدم هایی که جرات ندارند در مسائل مختلف قاطعیت داشته باشند . آدم هایی که نمی توانند هیجانات خود را کنترل کنند . زودتر از بقیه قهر می کنند . مثلا آدم های پر توقع از همه انتظار کمک دارند و اگر کسی به آنها کمک نکند زود قهر میکنند . وقتی جرات مخالفت با والدین را ندارید قهر می کنید .

جالب است بدانید آدم هایی که اعتماد به نفس کمی دارند و نمی توانند قاطعانه از نظر و عقیده شان دفاع کنند هم قهر میکنند . آدم هایی که کمبود محبت دارند و می خواهند مورد توجه باشند هی قهر میکنند .

به طور کلی روان شناسان معتقدند مردان بیشتر از زنان قهر می کنند . زنان در یک رابطه وقتی می خواهند ناراحتی خود را نشان دهند ارتباط کلامی خود را قطع میکنند . این به معنی قطع کل رابطه نیست و آشتی ادامه دارد . اما مردان از قانون همه یا هیچ استفاده میکنند . یعنی یک رابطه از نظرشان کلا قطع است یا به آن ادامه می دهند .هیچ نقطه بین وسطی در یک رابطه برای خودشان قائل نیستند .

البته چون مردان نسبت به زنان در رابطه کلامی ضعف دارند ، برای همین نمی توانند از قهر به عنوان یک وسیله ابراز ناراحتی استفاده کنند . مردان به اشتباه قهر کردن را مخصوص زنان می دانند و آن را نشانه ضعف می دانند .

  • قهر هم  درستش خوبه .

در کل قهر کردن چیز خوبی نیست . چون باعث لطمه به شما و دیگران می شود . شما وقتی با یک نفر قهر می کنید بیشتر به حالات و گفتار های منفی طرف مقابل توجه می کنید . این باعث می شود بیشتر دچار ناراحتی شوید . می تواند برای ما استرس آور باشد چون اگر طرف مقابل معنی درست قهر ما را نفهمد ، در استرس سرانجام این قهر به سر می بریم و به خودمان آسیب می زنیم . اگر گیر داده اید و می خواهید قهر کنید . یک قهر درست و منطقی داشته باشید .

برای این کار اولا موضوع اصلی قهر خودتان را مشخص کنید و به طرف مقابل هم بگویید . دوم هیچ وقت در جمع قهر نکنید . این طوری شخصیت خودتان را زیر سوال برده اید . قهر بودن خودتان را بعدا اعلام کنید . سوم موقعی که قهر میکنید جو گیر نشوید . هر چه از دهانتان در می آید نگویید . چون اینجوری همه راه های آشتی را به روی خودتان بسته اید . چهارم خیلی قهرتان را لفتش ندهید . اگر طرف مقابل برای آشتی اقدام میکند خودتان را لوس نکنید و زود تمامش کنید .

ادامه دارد …..

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *