تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

روشهای مسئولیت دادن به کودک

روشهای مسئولیت دادن به کودک

روشهای مسئولیت دادن به کودک چیست؟ آیا میخواهید کودکتان مسئولیت پذیر تربیت شود؟ از چه زمانی و چگونه می‌توان به کودک مسئولیت داد؟ معمولا بین ۳ تا ۵ سالگی، کودک هر چیزی را از روی تقلید یاد می‌گیرد. برای همین می‌توانید مرتب کردن اتاق را مانند بازی به او نشان دهید و او را در این کار همراهی کنید.

روشهای مسئولیت دادن به کودک

او نیاز دارد بداند که این کار را از کجا شروع کند و هر وسیله را چطور سرجای خود بگذارد. تصور نکنید فرزند شما خیلی کوچک است. وقتی زمان تمیز کردن اتاق کودکتان می‌شود حتما مسوولیت‌هایی به او بدهید. کودک با کمک شما معنای مسئولیت را می‌فهمد. تمایل پیدا می‌کند که این کار را تکرار کند. در ضمن بین ۶ تا ۱۱ سالگی او تمایل دارد خود را مستقل‌تر نشان دهد. ترجیح می‌دهد اتاقش را به تنهایی مانند یک فرد بزرگسال مرتب کند.

این موضوع به آن معنا نیست که او می‌داند چطور این کار را انجام دهد. دلایل صحبت‌های خود را برایش توضیح دهید. از تحمیل نظرات خود اجتناب کنید. به جای او وسایلش را مرتب نکنید. مثلا بدون هماهنگی و موافقت فرزندتان دکوراسیون اتاق وی را تغییر ندهید.

چگونه کودکمان را مسئولیت پذیر بار بیاوریم؟

وظایفی را متناسب با سن و توان کودک به او بسپارید. به طور مثال، کودکان باید مسئول جمع آوری اسباب بازی ها و مرتب کردن اتاق خود باشند. کودکان را در تعیین وظایف مشارکت دهید. اگر فرزند شما در انتخاب وظایف مربوط به خود سهمی داشته باشد. بیشتر به حرف شما گوش خواهد کرد. وقتی وظایف مشخص شدند در پیگیری آن ثبات داشته باشید. گاهی والدین صبور نیستند و فکر می کنند اگر خودشان کاری را انجام دهند. آسان تر از این است که بارها آن را به فرزندشان گوشزد کنند.

برای شانه خالی کردن از وظیفه پیامدهایی در نظر بگیرید. مثل محرومیت از دسر مخصوص یا تماشای تلویزیون به مدت پانزده دقیقه. چند قانون مشروط تعیین کنید. مثلا برای روز جمعه می توانید چنین قانونی قرار دهید. اول تمام کارها را انجام می دهیم و بعد به گردش می رویم.  به کودک بیاموزید که مسئول جبران اشتباهات خود نیز باشد. مثلا اگر مایعی را روی زمین ریخت باید از او بخواهیم در تمیز کردن آن کمک کند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *