تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

تاثیر استرس و اضطراب بر پیری

تاثیر استرس و اضطراب بر پیری

بررسی این که چرا برخی افراد زودتر از آنچه که باید پیر می شوند می تواند این دستاورد را برای ما به همراه داشته باشد که عواملی در روند صعودی کهولت تاثیر گذار است. یکی از این عوامل همان استرس یا اضطراب است؛ قرار گیری در موقعیت هایی که باعث شوند دستگاه عصبی ما تحریک شده و در پی آن اسپاسم های عضلانی و رفتار تشنجی به سراغمان بیایند ممکن است باعث ضعف و ناتوانی در بدن به مرور زمان شود.

پیری زودرس چیست؟

پیری زودرس که ناشی از درگیری انسان با عوامل استرس و تنش زا باشد نوعی اختلال روان تنی محسوب می شود. اختلالات روان تنی عبارت اند از درد ها و امراضی که به علت وجود یک عارضه یا اختلال روحی در بدن به وجود می آیند. استرس و اضطراب به عنوان یک عامل به وجود آورنده ی تنش در سیستم عصبی مرکزی به شدت می تواند بدن انسان را تحت فشار قرار داده و ضربات مهلکی به آن وارد سازد.

دوری از عوامل استرس راه نجات از پیری

اگر پیری را معادل کلمه ی ناتوانی در نظر بگیریم باید بگوئیم تمامی افرادی که سن بالای ۶۰ دارند، توانایی انجام هیچ کاری را ندارند. بدیهی است که این تصور کاملا غلط است و انسان ها با توجه به قوه ی بدنی و همچنین ژنتیک جسمانی می توانند دارای توانایی های مختلفی باشند.

برای مثال پیرمرد ژاپنی که با ۸۵ سال سن کوهنوردی می کند یکی از مثال های بارز این دسته از افراد است. عواملی همچون تغذیه، ورزش و زندگی سالم می تواند بر روی توانایی جسمانی افراد در سنین بالا تاثیر گذار باشد.

همچنین یکی از مهم ترین عواملی که بر روی میزان سلامت و تندرستی فرد در سن بالا تاثیر گذار است روحیه فرد است؛ روان شناسان معتقدند، روحیه ی سالم می تواند عاملی برای شکست بیماری های لاعلاجی مثل سرطان باشد.

برای بدست آوردن روحیه ای سالم و شاد، لازم است انسان ها ابتدا از مسائل استرس زا تا حد امکان دوری کنند و در درجه دوم در صورت رویارویی با این موقعیت ها قدرت کنترل و بررسی دقیق آن را داشته باشند.

تله شادی برای به دام انداختن استرس

شادی و نشاط به طور کلی می تواند تاثیر متقابل بر روی سلامت بدنی انسان داشته باشد. شادی در بدن انسان توام با ترشح دو هورمون سروتونین و دوپامین در مغز ایجاد می شود. این دو هورمون می توانند تاثیرات مثبتی بر روی کنترل میزان سطح استرس و کاهش آن داشته باشند؛ بنابراین شادی می تواند باعث از بین بردن استرس های روزانه، خستگی ها و تنش ها شود و در پی آن سلامت روحی و روانی برای انسان به همراه بیاورد.

فراگیری استرس در میان خانم ها

زنان معمولا بیشتر در معرض عوامل استرس و تنش زا قرار می گیرند. این احتمالا واقعیتی است که با ویژگی های زنانه آن ها ارتباط مستقیم دارد. خانم ها معمولا وقتی از خیابان عبور می کنند نگران اطراف خود هستند که کسی کیفشان را ندزدد؛ حتی هنگامی که از منزل خارج نشدند نیز ممکن است نگران این باشند که بیرون از خانه چطور به نظر می رسند. تمام این موقعیت ها ممکن است برای خانم ها استرس زا باشد و میزان افزایش یا کاهش آن به خود شخص بستگی دارد.

بعضی از موقعیت ها نیز در سراسر زندگی خانم ها یکبار ممکن است اتفاق بیوفتد که این خود می تواند بسیار برای آن ها حامل استرس و اضطراب باشد. برای مثال تجربه ی ازدواج، اولین بارداری و زایمان، اولین تجربه ی قاعدگی و…

همه ی این دوره ها برای خانم ها باعث ایجاد بحران های متععد که سر منشاء آن ها استرس است می شود. راه های جلوگیری از ایجاد استرس در مقاطع مختلف ای ناست که با افرادی که قبلا این موقعیت ها را تجربه کرده اند مشورت کنیم. همچنین کمک گرفتن از روانشناس نیز می تواند در بهبود عملکرد مغز در هنگام مواجه با استرس و اضطراب کمک شایانی نماید.

اهداف درمانی شخصیت مرزی

راه های جلب توجه همسر

مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی در شرق تهران

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *