تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

امروزه احترام به والدین جایگاهی ندارد

امروزه احترام به والدین جایگاهی ندارد

حضرت علی(ع)‌ می ‌فرمایند: «به بزرگان تان احترام کنید. تا کوچک‌ ترها هم به شما احترام کنند.» متاسفانه براساس آخرین نظر سنجی ها، حرمت بزرگ ‌ترهای فامیل و اعضای سالمند خانواده ‌ها در حال کمرنگ ‌شدن است. امروزه احترام به والدین جایگاهی ندارد .  پدران و مادرانی که ماهی یک بار هم به خانه والدین پیرشان نمی ‌روند.

والدینی که پشت سر مادر و پدر خود یا همسرشان حرف می ‌زنند. پدری که با بی حوصلگی با مادرش صحبت می ‌کند . مادری که با پدرش بگو مگو می ‌کند. در آینده نمی ‌تواند از فرزندانش انتظار داشته باشد به او احترام بگذارند. افزایش تعداد خانه‌ های سالمندان بخش دولتی و خصوصی و ازدیاد به خدمت ‌گرفتن پرستاران سالمندان در خانه‌ ها. پرداخت هزینه‌ های ماهیانه تا یک میلیون تومان در خانواده ‌ها برای نگهداری از سالمندان نشان می ‌دهد. که احترام و ارتباط عاطفی با این قشر در جامعه در حال کاهش یا تغییر در نوع و اندازه است . فرزندان که خود در نقش والدین هم ظاهر می ‌شوند. رغبتی به ارتباط و احترام به شکل سنتی آن، به این قشر ندارند.

شاه‌ کلید داشتن ارتباط محترمانه

واکاوی مقالات علمی صاحب نظران درباره حفظ حریم خود با همسران نشان می ‌دهد. با رعایت نکات ریز اخلاقی می ‌توان احترام متقابل را حفظ کرد. احترامی که به طور قطع بر تربیت فرزندان نیز موثر خواهد بود.

  •  به خانواده همسرمان نیز مانند خانواده خود احترام بگذاریم. بسیاری از ما وقتی از اشتباه همسرمان به ستوه می آییم. از مادر و پدر و اقوام همسرمان مایه می گذاریم. این ‌گونه افراد باید منتظر باشند تا در آینده چنین عکس ‌العملی را از همسر و فرزندان خود مشاهده کنند. از سوی دیگر لازم است با خانواده همسرمان همان‌ گونه رفتار کنیم. که با خانواده خودمان. بسیاری از افراد، صبر و حوصله کافی برای پذیرایی از مادر و پدر خود دارند. از مصاحبت با خواهر و برادرشان لذت می برند. اما حوصله‌ شان از یک روز هم نشینی با خانواده همسر سر می ‌رود.
  • در صورت بروز اختلاف با همسر، از در میان گذاشتن موضوع با دیگران، حتی نزدیک ترین خویشاوندان پرهیز کنیم. زیرا این کار نه ‌تنها اختلاف را گسترش می ‌دهد که آبروی همسرمان نیز خدشه‌دار خواهد شد.

امروزه احترام به والدین جایگاهی ندارد

  • به آداب و عادات خانواده همسرمان احترام بگذاریم. وقتی همسر را با خوی و عاداتش پذیرفته‌ایم .باید بدانیم که همسرمان در خانواده‌ای رشد کرده که عادات و آداب خاص خود را دارد. حتی اگر پایبند عادات و رسوم آنان نیستیم. تلاش کنیم که به این سنت ‌ها احترام بگذاریم. بسیاری از همسران آداب و عادات خانواده همسر را مورد ریشخند قرار می ‌دهند. این کار باعث می شود که انتخاب خودمان را مورد استهزا قرار دهیم. چون همسرمان ثمره همان خانواده است.
  • گاهی لازم است، هم زمان به تنهای به دیدار پدر و مادرش برود. باید بپذیریم که گاهی پدر و مادر نیازمند درد‌ دل با فرزندان شان هستند. اجازه بدهیم همسرمان حق این را داشته باشد. که به تنهایی به دیدار خانواده‌اش برود. حتی با دوستانش قرار ملاقات بگذارد . شاید روزی یا ساعاتی را در خودش فرو برود. این کار به ارتباط عاطفی شما و همسرتان لطمه‌ای نخواهد زد. به یاد داشته باشیم که خانه محل ارتباط عاطفی اعضای خانواده است. غر زدن، دستوردادن، سرکوفت ‌زدن و … می ‌تواند به این فضا آسیب بزند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *