تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

آزارهای کلامی

آزارهای کلامی

آزارهای کلامی فراتر از یک اظهار نظر نادرست در یک موقعیت خاص است. آزارکلامی استفاده از زبان تحقیر برای زیرسئوال بردن امنیت و از بین بردن آرامش فرد است. آزارهای کلامی ناخواسته اتفاق نمی‌افتند. کسی که دیگری را در معرض خشونت‌های کلامی خود قرار می‌دهد با هدف و عمد این کار را می‌کند، از کاری که می‌کند احساس پشیمانی نمی‌کند و اوضاع یک رابطه را هر روز بدتر از دیروز می‌کند.‏

آزارهای کلامی

وقتی برای اولین بار در معرض آزار کلامی قرار می‌گیرید نمی‌توانید آن را باور کنید. ممکن است آن را به حساب عصبانیت، اتفاقی طبیعی، شوخی یا بدفهمی بگذارید. اما به مرور زمان متوجه خواهید شد این چیزی بیش از یک اتفاق اشتباه است.‏آزارهای کلامی خود را به شکل‌های مختلفی نشان می‌دهند. تحقیر، فحاشی، دادو بی‌داد، توهین، تحقیر نام، مسخره کردن، غرولند و ادا درآوردن شکل‌های رایج آزارکلامی هستند.‏

مهم ترین اعمال برای مقابله با آزار کلامی و بد دهنی

۱-به آنها در رابطه با رفتار توهین آمیزشان هشدار دهید

به عنوان مثال اگر فردی شما را بازنده خطاب کرد می توانید با لحنی جدی به او بگوید: “این کار تو هیچ توجیهی ندارد و همچنین دردی را نیز دوا نخواهد کرد، علاوه بر این من می دانم که یک بازنده نیستم، پس این حرف تو هیچ وقت تاثیری در من نخواهد داشت”.

همچنین گاهی شما هیچ دخالتی در امور دیگر ندارید و این امور برای همه رخ خواهند داد، مانند گیر کردن در ترافیک، شاید شما دیر به محل قرار خود برسید و فرد بد دهن شما را مورد عتاب قرار دهد و یا سر شما شما فریاد بزند. در این زمان می توانید بگویید ” سرزنش کردن من برای چیزی که هیچ کنترلی روی آن نداشتم از عقل به دور است.”

زمانی که شما فردی را برای رفتار بدش ناامید کنید و او بفهمد که این رفتار تاثیری در شما نداشته قطعا قدرت خود را در این رفتار زشت حداقل بر روی شما از دست خواهد داد. اما اگر سعی در راضی نگهداشتن آنها داشته باشید قطعا هر بار این رفتار با غلظت بیشتری تکرار خواهد شد.

۲- سعی کنید از آن محل دور شوید

به فرد بد دهن بگویید دیگر با او حرف نخواهید زد تا زمانی که یاد بگیرد با شما با احترام صحبت کند و خود را از محل دور کنید، به اتاقتان بروید، کمی رانندگی کنید و یا کمی قدم بزنید.

۳- دوری کردن

در صورتیکه هیچکدام از این موارد نتیجه ای حاصل نکرد وقت آن رسیده تا خود را از این رابطه خارج کنید.

۴-گام نهایی

به گفته Dr. Phil “ما به دیگران اجازه خواهیم داد که چگونه با ما رفتار کنند” در صورتی که فردی با بی احترامی به شما به مقصود خود برسد این نوع رفتار را ثمر بخش خواهد دانست و به آن ادامه خواهد داد اما اگر شما این اجازه را از آنها سلب کنید این رفتار متوقف خواهد شد”. همه چیز با عشق شروع می‌شود. شما باید به اندازه کافی خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان احترام بگذارید تا دیگران نیز به شما احترام بگذارند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *