تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

یکی از مهم‌ترین مراحل ازدواج

یکی از مهم‌ترین مراحل ازدواج

دوران نامزدی یکی از مهم‌ترین مراحل ازدواج است که اکثراً احساسات و هیجانات عاطفی در این دوران ممکن است بر عقل و منطق غلبه کند… دوران نامزدی علی‌رغم شیرینی‌هایی که دارد، دوره‌ای کاملاً حساس است که دختر و پسر باید به شناخت از همدیگر بپردازند چراکه بی‌توجهی نسبت به رفتارهای طرف مقابل ممکن است مقدمات از دست دادن کسی که دوستش دارید یا وارد شدن به رابطه‌ای که تحمل ماندن در آن را ندارید، فراهم کند.
برخی افراد بعد از ازدواج تغییرات اندکی می‌کنند و برای سازگاری با شرایط متأهلی، برخی خواسته‌های خود را کنار می‌گذارند اما اگر با این امید ازدواج می‌کنید که از شریک زندگی‌تان آدم جدیدی بسازید ، باید بدانید که آینده خوبی در انتظار شما نخواهد بود.

یکی از مهم‌ترین مراحل ازدواج

اگر قصد ازدواج با کسی را دارید باید او را همان‌ گونه که هست بپذیرید؛ با همه کاستی‌هایی که ممکن است شما را ناراحت کند. اما در اکثر مواقع افراد در زمان خواستگاری و نامزدی خود را به بهترین نحو نشان می‌دهند و خصوصیات اخلاقی منفی خود را پنهان می‌کنند لذا نکته مهم و اساسی شناخت کامل همسر آینده در این دوران حساس است .

مدت زمان نامزدی چند ماه باشد؟

منظور از نامزدی،قبل از عقد است که شناخت اساسی در این دوران با رفت و آمد دختر و پسر تحت نظر خانواده‌ها صورت می‌گیرد اما با توجه به اینکه شناخت کامل در مدت‌ زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست و از طرفی شناخت طولانی‌ مدت هم ممکن است باعث دلبستگی دختر و پسر شود، معمولاً سه ماه نامزدی کافی است تا خیلی درگیری عاطفی ایجاد نشود ولی در اوایل آشنایی، زمانی که فرد هیچ‌گونه شناختی از خود و خانواده طرف مقابل ندارد، آن‌ قدر درگیر جاذبه‌های اولیه می‌شود که ازدواج را تمام‌ شده می‌داند لذا قبل از وارد شدن به دوران نامزدی، فرد باید معیارهای ازدواج را مشخص کند و یکسری اطلاعات جامع در مورد اینکه «چرا می‌خواهم ازدواج کنم؟ »از خود به دست آورد.»

چه خطاهایی در دوران نامزدی اتفاق خواهد افتاد؟

برخی دختران و پسران بنا به دلایلی همچون فرار از خانه،حرف مردم، احساسی شدن،بلوغ زودرس و… در امر ازدواج عجولانه تصمیم می‌گیرند و دچار خطاهایی در انتخاب همسر می‌شوند.

  • یکی از خطاهای شناختی، «مشاهده اولیه» است . در این نوع خطا فرد با دیدن ظاهر، عاشق و درگیر زیبایی، موقعیت اجتماعی، مالی و… طرف مقابل می‌شود.
  • دومین خطا، خطای شناختی «تأییدی» است که به دودسته تقسیم می‌شود: ۱-خطای تأییدی هسته‌ای ۲- خطای تأییدی گسترده.

خطای تأیید هسته‌ای

فرد تنها نظر خودش را مهم می‌داند و به نظر دیگران اهمیتی نمی‌دهد مثلاً: پدر یا مادر به او می‌گویند: “ببین! این آدم اعتیاد داره یا ظاهر خوبی نداره!؛ میگه: مهم اینه که من حالم با این آدم خوبه!

خطای تأییدی گسترده

فرد به نظر خود و دیگران اهمیت می‌دهد؛ به‌ طوری‌ که در انتخاب همسر همه افراد از پدر، مادر، خواهر، برادر و دوست و… در رابطه با ازدواج او اظهار نظر می‌کنند.

  • سومین خطای شناختی، تعمیم دادن است که فرد بدون در نظر گرفتن ملاک‌های اصلی، زندگی اطرافیان فرد مقابل را معیار انتخاب قرار می‌دهد. مثلاً می‌گوید: “چون از فلانی عروس گرفتیم عالی بود، اگر به آنها دختر بدهیم هم عالی می‌شود یا چون اکثر فامیل‌های فلانی تحصیل‌ کرده و با شخصیت هستند پس حتماً آن دختر یا پسر هم مثل آنها است”
  • چهارمین خطا، «عبور از بحران» است؛ در این خطای شناختی، فرد در شرایط بحرانی مثل شکست در رابطه عاطفی،فوت نزدیکان و… قرا می‌گیرد و اطرافیان برای کمک به او بهترین راه را ازدواج می‌دانند در حالی‌ که در شرایط بحرانی مغز توانایی تشخیص درست از غلط را نمی‌دهد و قادر به تصمیم‌گیری درستی نیست.
  • پنجمین خطا، «نگاه آرمانی» است. برخی افراد احساس می‌کنند باید با کسی ازدواج کنند که از لحاظ زیبایی، وضع مالی، تحصیلات، خانواده و… عالی باشد؛ درحالی‌که انسان بی‌نقص وجود ندارد و با این دیدگاه هیچ‌وقت فرد موردنظر را پیدا نخواهند کرد.

این‌ها خطاهایی است که انتخاب همسر را دچار مشکل می‌کند لذا هر چقدر این خطاها را شناسایی و آنها را حذف کنید، انتخاب درست و آگاهانه‌ای را می‌توانید برای زندگی آینده خود رقم بزنید.

چگونه از شخصیت واقعی نامزد مطلع شویم؟

در دوران نامزدی به دختر و پسر فرصت بیشتری داده می‌شود تا به شخصیت‌های واقعی و اصلی یکدیگر، دست پیدا کنند و حتی می‌توان رفتارهای آن‌ها را متناسب با موقعیت سنجید.

در این دوران ممکن است مسائلی همچون زودرنجی، عجول بودن، بی‌مسئولیتی و…دیده شود که خیلی قابل‌ توجه نباشد و دختر و پسر با دیدن آن رفتارها و علائم به‌ راحتی از کنار آنها بگذرند اما برخی از این نشانه‌ها خطرناک است و باید به جزئی‌ترین رفتارها در این برهه از زمان توجه داشت.

در دوران خواستگاری طرفین درحال نقش بازی کردن هستند و سعی می‌کنند خود را به‌خوبی نشان دهند به همین خاطر چند جلسه صحبت کردن در خواستگاری نمی‌تواند شناخت کافی را ایجاد کند اما در دوران نامزدی به زوجین اجازه داده می‌شود تا با رفت‌ و آمد از یکدیگر شناخت پیدا کنند لذا در این ملاقات‌ها بر روی رفتارهای زیر دقت نظر داشته باشید:

خوش‌قولی فرد را بسنجید

می‌گوید رأس فلان ساعت به دنبالت می‌آیم اما با یک ساعت تأخیر سر قرار حاضر می‌شود! یک‌ زمانی فرد در ترافیک قرار می‌گیرد یا ماشین خراب می‌شود و…این تأخیر موقتی است اما اگر فرد مقابل همیشه در حال تأخیر کردن است این نشان می‌دهد که مدیریت زمان او ضعیف است و خیلی نمی‌توان روی حرف‌ها و قول‌هایش حساب باز کرد.

او فردی عصبانی است یا خونسرد و آرام

در هنگام رانندگی به‌ راحتی می‌توان به آرامش یا عصبانیت فرد پی برد. دقت کنید اگر طرف مقابل، فردی است که مداوم روی فرمان اتومبیل می‌کوبد، خیلی زیاد بوق می‌زند، با دیگران کل‌کل می‌کند و… این نشان می‌دهد که او کنترل خشم ضعیفی دارد.

راهی برای شناخت خودخواهی

آیا با رفتن به رستوران یا کافی‌شاپ، منوی غذایی را ابتدا در اختیار شما قرار می‌دهد که انتخاب کنید یا اول خودش انتخاب می‌کند و سپس منو را به شما می‌دهد؟!

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *