تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

اختلالات

چگونه فردی را که دارای اختلال دوقطبی است بشناسیم؟

چگونه فردی را که دارای اختلال دوقطبی است بشناسیم؟ فردی که دارای نوسانات شدید خلقی است . درک درستی بین احساس خوب و بد را ندارد، که معمولا همراه با افسردگی است. برای تشخیص فرد مبتلا به اختلال دو قطبی پس از انجام مصاحبه بالینی کامل و دقیق توسط روانپزشک، روانشناس، یا دیگر متخصصین سلامت روان از طریق  مستند سازی و طی مراحل تست های مختلف تشخیص داده می شود.

اختلال دوقطبی چیست؟

اختلال دو قطبی با نوسانات خلقی بین انرژی زیاد و فعالیت (شناخته شده به عنوان شیدایی یا جنون خفیف) و احساس غم یا ناراحتی است. که به عنوان افسردگی نیز توصیف می شود. این علائم در یک زمان تمایل دارند که برای هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشند.

علامت معرف اختلال دو قطبی وجود نوسانات شدید خلقی است. بین احساس خوب و احساس بد یک وقفه زمانی وجود دارد که افسردگی را نیز شامل می شود. زمان در اوج بودن، یک فرد با علائم دوقطبی ممکن است احساس کند در “در بالاترین نقطه ی جهان،” قرار دارد . قادر به انجام هر آنچه که در ذهنش است می باشد. می تواند چندین کار در یک زمان انجام دهد هیچ یک از آنها را تمام نمی کند. گاهی اوقات این برتری به جای خلق و خوی بالا باعث کج خلقی بیشتر در شخص می شود.

مراحل اختلال

در مراحل اولیه آن، نشانه های اختلال دوقطبی ممکن است به جای بیماری روانی با یک مشکل خودش را نشان دهد. به عنوان مثال، ابتدا ممکن است با اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، یا عملکرد ضعیف در مدرسه یا محل کار ظاهر شود. علائم دوقطبی به طور کلی به سرعت نه به وجود می آیند و نه از بین می روند .  آنها پایدار می باشند . به طور قابل توجهی زندگی فرد را مختل می کنند. گاهی اوقات این وضعیت را با افسردگی اشتباه می گیرند. چرا که فرد هیپومانی را، به جای مانیا تجربه می کند،. اگر هیپو مانی به دقت توسط یک متخصص سلامت روانی ارزیابی نشود ممکن است با حالت طبیعی برای فعالیت های هدف دار اشتباه  گرفته شود.
اختلال دوقطبی در کودکان متفاوت است و مجموعه علائم متفاوتی دارد. در کودکان، اختلال دو قطبی به عنوان اختلال مخرب خلقی در هم گسیخته شناخته می شود. اگر درمان  علائم دو قطبی تمایل به بدتر شدن دارند، و فرد اغلب حملات جنون کامل و دوره های افسردگی را تجربه خواهد کرد.

انواع اختلال دوقطبی

۱- اختلال دو قطبی نوع یک

ویژگی اساسی اختلال دو قطبی نوع یک این است که فرد یک دوره شیدایی کامل را تجربه می کند، هر چند ممکن است شیدایی مقدم باشد و هم چنین ممکن است دوره ی هیپو مانی یا دوره ی افسردگی را به دنبال داشته باشد.شیدایی یا مانیا یک دوره ی متمایز است که در طی آن یک خلق و خوی غیر طبیعی، با نشاط، گسترده، و یا تحریک پذیر وجود دارد و فرد مداوم افزایش فعالیت دارد و یا انرژی ای دارد که در طول روز پا بر جاست  و تقریبا هر روز و به مدت حداقل یک هفته ادامه دارد ( و یا هر مدت زمانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد). این علائم به همراه حداقل سه نشانه ی دیگر از شیدایی وجود دارند.
وقوع حمله های شیدایی افسردگی عمده نباید با اختلال اسکیزو فکتیو ، اسکیزو فرنی ، اختلال اسکیزو فرنیزم  اختلال هذیانی، و یا دیگر طیف های اسکیزو فرنی  قابل توجیه باشند.

۲- اختلال دو قطبی نوع دو 

اختلال دوقطبی نوع دو به وقوع  با سابقه یک یا چند حمله ی افسردگی اساسی و حداقل یک دوره هیپومانی نیاز دارد . علاوه بر این، هرگز دوره کامل شیدایی را به همراه ندارد.
در هر دو اختلال دوقطبی نوع یک و دو، فرد می تواند یک دوره خلقی( ابتدا شیدایی یا افسردگی) با ویژگی های مشترک داشته باشد، که در آن یک حمله ی مانیا یا هیپومانی خفیف با علائم اصلی افسردگی وجود دارد، و یا یک حمله ی افسردگی که برخی علائم شیدایی یا هیپومانی را دارد.

علائم اختلال دوقطبی

در طول یک دوره هیپو مانی، علائم اختلال دو قطبی عبارتند از:
خود بزرگ انگاری
چشم انداز اغراق آمیز مثبت
کاهش قابل توجه نیاز به خواب
بی اشتهایی و کاهش وزن
تکلم سریع، ایده ها ی رویایی، تکانشگری یا نیروی آنی

  • تشخیص اختلال دو قطبی 

روش اصلی مورد استفاده برای تشخیص اختلال دو قطبی مصاحبه بالینی کامل و دقیق با یک روانپزشک، روانشناس، یا دیگر متخصصین سلامت روان است. اگر چه روش های نوشته شده ای برای مستند سازی شدت و تعداد علائم وجود دارد، ولی آن تست ها تنها مکمل یک مصاحبه ی کامل هستند . آن تست ها جایگزین ارزیابی رو در رو توسط یک بالین گر نمی شوند. مانند تمام اختلالات روانی، هنوز هیچ آزمایش خون یا آزمایش بیولوژیکی دیگری که بتواند برای تشخیص اختلال دو قطبی استفاده شود وجود ندارد.

علائم اختلال دوقطبی زود هنگام

یک علامت دو قطبی زود هنگام ممکن است هیپومانی باشد . یک حالت احساسی که در آن فرد سطح بالایی از انرژی، دمدمی بودن بیش از حد یا تحریک پذیری، رفتار تکانشی یا بی پروا برای حداقل چهار روز نشان می دهد. نشانه های مرتبط با هیپومانی تمایل به احساس خوب دارند. بنابراین، حتی زمانی که خانواده و دوستان یاد می گیرند که نوسانات خلقی را تشخیص دهند. فرد اغلب ممکن است انکار کند که چنین چیزی اشتباه است.

یکی از تشخیص های افتراقی برای این بیماری این است که علائم اختلال دو قطبی بهتر است با اختلال اسکیزو فکتیو به حساب نیامده . بر اختلال اسکیزو فرنی ، اسکیزو فرنیزم ، اختلال هذیانی، و یا دیگر اختلالات سوار نمی شود.

تقریبا تمام علائم اختلال روانی و افسردگی روانی باعث ناراحتی یا آسیب عملکرد قابل توجه در جنبه های مهم اجتماعی، شغلی، و یا تحصیلی می شوند. علائم اختلال دوقطبی همچنین می تواند نتیجه استفاده از مواد (به عنوان مثال الکل، مواد مخدر محرک، داروها) و یا ناشی از یک وضعیت پزشکی باشد.

اگر این علایم را در اطرافیان خود مشاهده میکنید . می توانید با روان شناسان مرکز بینا تماس بگیرید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *