تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟ با افکار زیبا آرامش خود را حفظ کنید. تصمیم بگیرید که شاکر و قدردان باشید. بارها و بارها این کار را انجام دهید . بیش از حد نگران اتفاقات پیش رو نباشید. شاید مدام فکر کنید که در گذشته باید کار دیگری انجام می دادید. اما به یاد داشته باشید گذشته الان فرصتی دوباره برای جبران در اختیار دارید از فرصت پیش رو برای موفقیت استفاده کنید.

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

شما نمی دانید که آینده چه چیزی برایتان به ارمغان دارد. پس بهترین کار این است که بهترین استفاده را از زمان حال داشته باشید. دو چیز بیش از بقیه روزتان را می سازد، صبر و شکیبایی و دومی دیدگاه شما به زندگی. صبر کردن به معنای انتظار کشیدن نیست. بلکه به این معنی است که در هنگام تلاش کردن برای رسیدن به خواسته خود همواره نگرشتان را مثبت نگه دارید.

ﺁﺭﺍﻣﺶ ﻣﯿﺨﻮﺍﻫﯽ؟

 • ﺗﻤﺎﻡ ﻭﻗﺎﯾﻊ ﺭﻭﺯﺍﻧﻪ ﺍﺕ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺴﯽ ﺗﻌﺮﯾﻒ ﻧﮑﻦ.
 • ﺑﺎ ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﻣﺨﺎﻟﻒ ﺗﻮﺳﺖ ﺑﺤﺚ ﻧﮑﻦ فقط به او گوش کن.
 • خودت را با کسی مقایسه نکن.
 • شکرگزار باش.
 • کمک کن ؛ تو توانایی !
 • همه توانایی روحی و جسمی برای یاری کردن ندارند.
 • با همه بی هیچ چشم داشتی ﻣﻬﺮﺑﺎﻥ ﺑﺎﺵ.
 • ﺑﺮﺍﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺍﺕ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺭﯾﺰﯼ ﮐﻦ ، هدف داشته باش.
 • ﺳﺮﺕ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﺧﻮﺩﺕ ﮔﺮﻡ ﺑﺎﺷﺪ .
 • ﻋﺎﺷﻖ ﺧﻮﺩﺕ ﺑﺎﺵ مراقب سلامت روح و جسمت باش ﮐﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺗﻮ ﺑﺮﺍﯼ ﻭﺟﻮﺩﺕ ﺧﻮﺍﻫﯽ ﻣﺎﻧﺪ.

کی به آرامش می رسم؟

برای رسیدن به آرامش و آشتی خود متعالی تان باید وقت بگذارید تا ببینید چه بخشی از زندگی تان شما را تحت کنترل دارد و چه بخشی شما را از آرامش جایگاه درونی تان دور میکند. اگر صادق باشید؛ خواهید دید که در برخی از روزها شما توجه خود را بر مسائل ناراحت کننده دیگران یا شاید بر یک مکالمه تند که در روزهای قبل با یک همکار داشته اید معطوف کرده اید.

ما آمده ایم در این دنیا که زندگی کنیم. خیلی از ما ۳۰ یا ۴۰ سال از عمرمان را نابود می‌کنیم به این بهانه که میخواهیم آینده بهتری داشته باشیم. مگر آینده کی یا کجاست؟ مگر در آینده من میتوانم در یک روز به جایِ یک ناهار دو تا ناهار بخورم؟ یا به جایِ یک لباس،  سه تا لباس رویِ هم بپوشم؟ تا کی و کجا حال را، برایِ آینده بهتر خراب کنم؟!

به اندازه برای آینده نگران باشیم و تلاش کنیم‌. زندگی مقصد نیست .زندگی یک راه است .زندگی یک جاده است .که باید تا عمر داریم در این جاده پیش برویم .ما به این دنیا نیامده ایم که تمامِ عمرمان را برایِ آینده درس بخوانیم و کار یا پس انداز کنیم. ما به این دنیا نیامده ایم که مانند ماشین فقط به دنبال آینده باشیم. از لحظات زندگی باید لذت برد. نمی‌گوییم به فکر آینده نباش. اما حالت را با تمرکز صرف بر آینده خراب نکن. حال را هم به اندازه زندگی کن. اکنون هدیه ای در دستان ماست. آن را قدر بدانیم و این اندیشه را به فرزندانمان انتقال دهیم.

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

چند توصیه مهم در این راستا وجود دارند که به شرح زیر هستند:

 1. در همین لحظه زندگی کنید . این توصیه بدین معنی است که خودتان را درگیر قضایای گذشته و نگرانی های آینده نکنید .
 2.  از چیزهایی که ناراحت تان می کنند، بیزار نباشید  و از آنها فرار نکنید. آنها را بعنوان واقعیت های زندگی و بخشی از زندگی  در نظر بگیرید که وجود شان انکار ناپذیر است.
 3.  این شعار هندی ها را همواره در خاطر داشته باشید: آنیچا؛ یعنی این نیز بگذرد. پیوسته متوجه باشید که همه چیز گذراست و همه چیز -چه تلخ و چه شیرین- به فراموشی سپرده می شود.
 4.  اگر کسی آزاری به شما رساند، هر نوع واکنش و پاسخی را که درست می دانید به او بدهید (این پاسخ ممکن است تند یا با نرمی باشد). امّا در همان حال اجازه ندهید که تنفر، بیزاری و کینه به درون تان راه پیدا کند.
 5. تا آنجا که می توانید با دیگران به خوبی رفتار کنید. انجام دادن رفتاری که باعث آزار و اذیت دیگران می شود، نه تنها به آنها آسیب می زند. بلکه ذهن شما را نیز آلوده می کند. همچنین هرگز نسبت به کسی کینه نداشته باشید. کینه داشتن با درگیر کردن اندیشه و رویاهای شما، انرژی شما را تلف می کند. به این ترتیب بیش از دیگران به خود شما آسیب می زند.
 6. هرگاه کمی وقت آزاد داشتید، چیزی مثل یک مهره، دایره سیاه روی یک کاغذ، شمع روشن یا هر چیز دیگری را که دوست دارید با یک فاصله دو متری روبروی خود بگذارید و پانزده دقیقه به آن نگاه کنید. اما در طول این کار همواره به یاد داشته باشید که همین که دیدید حواس تان پرت شده است. دوباره سعی کنید روی همان شئ متمرکز شوید. ضمن آنکه به آن شئ هم فکر نمی کنید، تنها به آن نگاه می کنید.
 7.  در صورت امکان سعی کنید از دوره های مناسب آموزش ذهنی و کتابهای مناسبی که در این راستا وجود دارند، بهره ببرید. از جمله دوره های ذهنی مناسب می توان از یوگا و ویپاسانا نام برد. که برای رهایی از آلودگی های ذهنی و رسیدن به آرامش بسیار سودمند است. البته بهتر آن است که لذت بردن از نسیم صبحگاه، صدای غار غار کلاغ، خش خش برگ، موسیقی باران، سکوت شب، نیک اندیشی برخی انسانها و هر آنچه در هستی به زیبایی آفریده شده را بیاموزیم.

آرامش همین لحظه است

به یاد داشته باشید که امروزه نه تنها باید به فکر کم کردن آلودگیهای ذهنی ورودی باشیم، بلکه باید به فکر راه حل هایی جهت پاک کردن آلودگیها و درگیری های ذهنی قبلی نیز بود. از خاطرات تان فرار نکنید، گذشته تان را بپذیرید، تا می توانید تلاش کنید که در مورد همه چیز خوب فکر کنید، تا می توانید نیکو بیندیشید. نیکو سخن بگویید و نیکو رفتار کنید. و به یاد داشته باشید که آرامش به آسانی دست یافتنی است. اگر چه نباید آنرا به آسانی از دست داد. آرامش همین لحظه ای بود که بی دغدغه این مطلب را خواندید، به همین سادگی. فقط آن چیزی را در ذهنتان راه بدهید که دوست دارید اتفاق بیفتد.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *