تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

مزایای داشتن هدف چیست ؟

مزایای داشتن هدف چیست ؟

هیج تلاشی بی نتیجه نخواهد ماند . مزایای داشتن هدف چیست ؟ حتی اگر فراموش کنی کی و کجا در چه راستایی تلاش کردی ، روزی نتیجه اش را خواهی دید . اما چه بهتر که کوشش هایتان هدفمندانه باشد تا نتیجه درست و بازدهی عالی داشته باشد. سعی و کوشش در راه درست و با هدف و انگیزه صحیح داشته باشید و منتظر نتیجه آن باشید .

مزایای داشتن هدف چیست ؟

۱- تمرکز بهتر

امروزه زندگی انسان ها با ۱۰۰ سال پیش قابل قیاس نیست، وجود هزاران هزار وسیله ی که برای راحتی انسان ها اختراع و تولید شده است، وجود اینترنت، شبکه های اجتماعی، تلفن های همراه، هزاران اپلیکیشن و وسایلی که برای تفریح و سرگرمی انسان ها ساخته شده است، نامحدود تبلیغاتی که برای خرید کالاها و داشتن زندگی بهتر از تلویزیون، ماهواره، رادیو، بیلبوردهای شهری و … توجه ما را به خود جلب می کند، همه و همه باعث شده است ما به نوعی مسخ شویم.

اکثر ما در یک گیجی مبهم و حاصل از این همه اطلاعات و فن آوری گرفتار شده ایم، دوست داریم همه این موارد را تجربه کنیم، همه این وسایل را داشته باشیم و البته هر روز هم به تعداد آنها افزوده می شود، اما باید بدانیم امکان اینکه به همه این خواسته ها برسیم وجود ندارد زیرا ما انسان ها در داشتن خواسته، سیری ناپذیر هستیم و هیچ وقت نمی توانیم به پای آن برسیم.

بنابراین یا باید در حسرت داشتن آنها زندگی مان را سپری کنیم یا اینکه تصمیم بگیریم بیشتر این خواسته ها را فدای خواسته های بهتر و مهمتر کنیم، در این حالت شاید به همه خواسته های خود که نامحدود و همیشه در حال افزایش است نرسیم ولی مطمئنا می توانیم به مهمترین آنها برسیم و برای این کار باید قدرت تمرکز بالایی داشته باشید و داشتن هدف به شما قدرت تمرکز می دهد.

۲- پیشرفت بیشتر

همانطور که اشاره شد، شرایط امروزه خیلی فرق کرده است و خواسته های ما بیشتر شده است و از طرفی همین خواسته ها و هزاران عوامل حواس پرتی دیگر باعث شده است که ما قدرت تصمیم گیری مان را تا حدود خیلی زیادی از دست بدهیم، اینکه اگر نتوانیم تصمیم بگیریم چه خواسته هایی را انتخاب کنیم و کدام ها را فدا کنیم باعث می شود هیچ وقت دست به عمل نزنیم و نتوانیم به خواسته خود برسیم.

اما وقتی هدف خودمان را قطعی انتخاب می کنیم و برای رسیدن به آن متعهد می شویم، آن وقت است که برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی کرده و دست به عمل می زنیم و در نهایت شروع به پیشرفت کردن می کنیم پس داشتن هدف در زندگی می تواند به شدت روی پیشرفت ما تاثیر بگذارد.

۳- کارایی و حس بهتر

وقتی بدانید چه می خواهید و چه کارهایی را باید انجام دهید، این کار باعث می شود فقط روی کارهایی که برای رسیدن به آن هدف نیاز است متمرکز شود، بنابر این کارایی شما به شدت افزایش می یابد، وقتی هم که کارایی تان بالا باشد شروع به پیشرفت می کنید، پیشرفت کردن باعث می شود شاد شوید و روحیه تان هم بالا برود، البته ممکن است یک نفر خوش گذرانی کند و او هم شاد باشد ولی مطمئن باشید شادی که از رسیدن به یک هدف سخت و مهم به دست می آید با خیلی چیزها قابل قیاس نیست.

ویژگی‌های هدف گذاری خوب :

۱.معین و مشخص باشد:

اهداف برای هدف گذاری باید منحصر به فرد، شخصی و متعلق به شما باشند و به طور دقیق انتظارات شما را مشخص کنند و بتوانید بگویید که به وسیله آن‌ها چه نتایجی در زندگی شما رخ خواهد داد.

۲.قابل اندازه گیری باشد:

شما باید قادر باشید در هر زمان بسنجید که چقدر با رسیدن به هدف فاصله دارید. اگر آرزوی داشتن یک دفتر کار بزرگ را دارید، باید بدانید آن دفتر چند متری است و مشخص کنید چند اتاق کار قرار است داشته باشد و … .

۳. دست یافتنی باشند:

درست است رویاها به ما انگیزه می‌دهند ولی اهداف باید حقیقی باشند تا موجب سرخوردگی و ناامیدی ما نشوند.

۴.دلیل داشته باشند:

هنگام نوشتن اهداف، در جلوی هر هدف از خود بپرسید چرا و پاسخ دهید. تا زمانی که دلیلی برای آن اهداف وجود نداشته باشد، امکان رسیدن به آن‌ها نیز وجود ندارد.

۵.زمانبندی داشته باشد:

اهداف را به سه دسته تقسیم کنید: کوتاه مدت برای یکسال، میان مدت برای سه سال و بلند مدت برای اهدافی که برای دستیابی به آن ۳ سال یا بیشتر وقت نیاز دارید .
باید به شما یادآوری کنم فقط ۵ درصد از جمعیت جهان برای خود هدف تعیین می‌کنند اگر شما هم جزو این ۵ درصد هستید همین حالا شروع به نوشتن اهداف و نقشه راه زندگی خود کنید.

هدف به زندگی انسان معنا می دهد . اما نه هدفی که برای خوشنودی دیگران باشد . اولین کسی که باید از هدفش لذت ببرد خود شما هستید . برای هدف گذاری و پیدا کردن ارزشهای زندگی خود می توانید با مرکز مشاوره بینا تماس و از مشاوران زبده کمک بگیرید .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *