تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

كسب شأن و منزلت و يافتن اعتبار

کسب شأن و منزلت و یافتن اعتبار

روشن است که تلاش و کوشش فرد برای کسب شأن و منزلت و یافتن اعتبار تا چه اندازه اهمیت دارد. اگر او از میان توده مردم برخاسته باشد، در این فرآیند کارش بسی
دشوارتر است، چرا که میزان امکانات او برای یافتن موقعیت و دست یابی به شأن و منزلت چندان زیاد نیست . او نه موقعیت اجتماعی برجسته ای دارد که به آن وسیله بتواند سری در میان سرها درآورد، نه توفیق کسب مدال و نه این امکان را که بتواند در مراسم و میهمانی های خواص شرکت کند و نه …

آن هم در روزگاری که ارضای میل به مقام و منزلت به شکل گروهی و سازمان یافته (به صورت تشکیلاتی و حزبی ) انجام می گیرد. تعداد زیادی از افراد با آن که صاحب مشاغل مفیدی هستند و کارهای سودمندی انجام می دهند، اما همواره حس می کنند مانند موجوداتی اضافی و قابل تعویض درآمده اند. این احساس منفی به سختی آزارشان می دهد . دستاورد آن ها چنان بی ارزش می نماید که آشکارا باعث ایجاد احساس حقارت اجتماعی در آن ها می شود، این گونه به نظر می رسد که آن ها هیچ گاه در یافتن اعتبار و منزلت توفیق نخواهند یافت.

کسب شأن و منزلت و یافتن اعتبار

نویسندگانی که از روی تفنن به نگارش مقالات روان شناسی می پردازند، مقاومت ناچیز مردم در برابر خطرات و بلایای جنگ را ناشی از وجود امید و آرزوهای سادیستی تعبیر می کنند. اگر این حرف بی پایه را مبنا قرار دهیم، آنگاه می توان چنین استنتاج کرد که جنگ نه تنها پدیده ای فسادآور و منحط کننده نبوده بلکه برآورده کننده آرزوها و نهایتاً خشنودکننده بوده است . در این میان نکاتی وجود دارند که اظهارنظر در خصوص آن ها در حوزه کار و صلاحیت روانشناس است که باید به آنها توجه نشان دهد.

رابطه بین جنگ و کسب مقام

هنگامی که جنگ شروع می شود یونیفورم نظامی مزین به درجه و نشان جایگزین لباس بی رنگ و بی نشان فرد می شود . هر چند داشتن درجه ای مانند گروهبانی یا سرجوخگی افتخار چندانی ندارد اما دست کم نشان درجه داری او با آنچه در زمان صلح به عنوان جزیی گمنام در انبوه خلف بوده است فرق دارد . از آن گذشته در چنین شرایطی امید و آرزوهای بزرگی که در دل این درجه دار می گذرد موجب می شود که او خود را در نقش منجی خلق تصور میکند.

نکته دیگر قدرت کُشتن است و در واقع این جنگ است که به هر کسی که تفنگ به دست گیرد این قدرت را می دهد. جاذبه این قدرت در ارضای نیازهای سادیستی نیست، بلکه بدان دلیل است که قدرت محسوب می شود. از یاد نبریم که فرد سادیستیک نیز از جمله افراد قدرت طلبی است که تصورش این است که با انجام اعمال سادیستی به نوعی قدرت کسب می کند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *