تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

فواید مثبت اندیشی در زندگی

فواید مثبت اندیشی در زندگی

همه ما امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که مشکلات مختلف و افکار مثبت و منفی در اطرافمان وجود دارد .  شاید خیلی از ما واقعا نمیدانیم با این همه مشکلاتی که در زندگی داریم. چگونه میتوانیم مثبت فکر کنیم و از زندگی خود نهایت لذت و ارامش را ببریم. بعضی ازمردم تصور میکنند که مثبت‌اندیشی و لذت بردن از زندگی ارتباط چندانی با محیط پیرامونشان ندارد. در ادامه با فواید مثبت اندیشی در زندگی آشنا می شوید.

فواید مثبت اندیشی در زندگی

ما تنها زمانی خوشبختی را در زندگی احساس خواهیم کرد که از زندگی خود کمال لذت را ببریم .بتوانیم در هر شرایطی با یک دید مثبت به مسائل اطرافمان نگاه کنیم . در واقع همین نگرش ما به زندگیست که به خودمان بستگی دارد.هیچ عامل دیگری نمی‌تواند ما را وادار کند بدبین باشیم . افکار ما بر اعمال و کارهایمان تاثیر می‌گذارند ، پس اگر منفی‌بافی کنیم ، آینده روشنی در انتظارمان نخواهد بود.

اگر می‌خواهید بر روی جریان مثبت زندگی سوار شوید باید عشق و امید و انگیزه و شادی را در سرتاسر زندگیتان پخش کنید . بعلاوه انسانهای مثبت اندیش لحظات بسیار لذت بخش و احساسات شیرینی را تجربه می‌کنند که انسانهای منفی‌نگر نمی‌توانند آن لحظات را تجربه کنند ، این به این دلیل است که مثبت اندیشی دنیای واقعی شما را رنگارنگ میکند ، حتی در لحظاتی که زندگی شما را تحت فشار قرار می‌دهد شما باید نگاهتان به زندگی مثبت باشد.

در این نوشته ما سعی خواهیم نمود که با اشاره به موارد و تمرینات مؤثر به شما در حذف افکار مخرب و منفی و تبدیلشان به افکار مثبت و داشتن یک زندگی شاد بکوشیم .

عوامل مثبت اندیشی در رشد زندگی

از افراد منفی دوری کنید با افراد مثبت دوست شوید

اطرافیانتان اثری بسیار عظیم بر شما می‌گذارند. اگر زمانتان را با مثبت‌اندیشان سپری کنید . احتمال بیشتری وجود دارد که شاد و خشنود باشید. اما اگر بیش از حد به منفی‌باف‌ها و افرادی که از زمین و زمان ناراضی‌اند نزدیک شوید. بسیار دشوار است که نگرش منفی را از زندگی‌تان خارج کنید. مثبت‌اندیشی مسری است. پس اطراف‌تان را با دوستان و آشنایانی پر کنید که نیمه‌ی پر لیوان را می‌بینند.

استفاده از واژه‌های مثبت :

اگر مدام به خودتان بگویید «نمی‌توانم»، خودتان را متقاعد می‌کنید که واقعا ناتوان هستید. به خودتان بگویید به خوبی از عهده‌ی کارها برمی‌آیید یا دست‌کم همه‌ی تلاش‌تان را می‌کنید . سعی کنید افکارتان را با واژه‌هایی بیان کنید که باعث می‌شوند احساس قدرت و شادی داشته باشید و حس کنید زندگی‌تان تحت کنترل خودتان است. سعی کنید به جای واژه‌هایی که به شما احساس شکست یا بی‌کفایتی می‌دهند، روی واژه‌های مثبت تمرکز کنید.

ورزش منظم و سفر به طبیعت :

افراد مثبت اندیش برای دور کردن خود از افکار منفی، به طور منظم ورزش می‌کنند . آنها همچنین با سفر کردن به دامان طبیعت و کوهستان ذهن خود را روشن و نافذ می‌کند و باعث آرامش‌ روحی میشوند . مثبت‌اندیشان بخشی از ساعات روز خود را برای بیرون رفتن کنار می‌گذارند.

از جملات الهام‌ بخش و عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنید :

یکی از محبوب‌ترین تمرینات مثبت‌اندیشی، تکرار جملات تأکیدی مثبت است. یعنی در فواصل زمانی منظم عبارت مثبتی مانند «من لایق خوشبختی هستم» یا «من ارزش عشق ‌ورزیدن را دارم» را با خودتان تکرار کنید. باور داشتن به صحت این عبارات و یادآوری آنها به خودتان باعث می‌شود دید مثبت‌تری نسبت به زندگی داشته باشید.

بر اساس تحقیقات گسترده علمی: انسانهای مثبت اندیش بیشتر از دیگران سالم و جوان می‌مانند. افکار و نگرش مثبت باعث افزایش سطح دفاعی بدن می‌شود و بدن را قویتر می‌کند. تعادل روح بهترین دفاع بر ضد افکار منفی و بیماری‌هاست. مثبت اندیشی بهترین راه مبارزه با استرس است. اضطراب و استرس دائمی بسیار برای بدن و ذهن خطرناک است. بنابراین مثبت اندیشی به شما کمک می‌کند که عمر طولانی‌تری داشته باشید و از هر لحظه از زندگیتان لذت ببرید. پس اگر می‌خواهید کیفیت زندگیتان را بالا ببرید مثبت‌اندیشی را جایگزین منفی‌نگری کنید.

اشتباهات گذشته را تجزیه و تحلیل کنید :

مثبت فکر کردن به معنای انکار اشتباهات‌تان نیست. به جای این کار برای فکر کردن به مسائلی که شما را به موقعیت کنونی‌تان کشانده است به خودتان کمی زمان بدهید تا در آینده از اشتباهات مشابه پرهیز کنید . دید مثبت‌تری نسبت به آینده داشته باشید. مثبت‌اندیشان از قبول شکست نمی‌ترسند. چون می‌دانند که تنها راه یاد گرفتن و رشد، شکست است.

هرگاه در کاری ناکام می‌مانند، به جای ناامیدی، بیشتر تلاش می‌کنند تا به موفقیت برسند. اگرچه یک شکست با احساسات منفی همراه است. آنها می‌دانند که این احساسات کوتاه هستند و سریع از بین می‌روند. برای شتاب بخشیدن به از بین رفتن احساسات منفی، آنها مثبت فکر می‌کنند.

گاهی، زندگی به شما ضربه سختی می‌زند. در این لحظات معمولا به توانایی‌های خود برای حل مشکل کنونی شک می‌کنید. اما واقعیت این است که همیشه راهی برای غلبه بر یک مانع وجود دارد و مثبت‌اندیشان این را در خاطر دارند. حتی اگر به پایین‌ترین حد ممکن برسند، باور دارند که این اتفاق باعث می‌شود تا قوی‌تر از قبل شوند.

ایده برای تفکر مثبت :

هرگاه فکر اینکه باید فلان کار را به شیوه‌ی دیگری انجام می‌دادید ذهن‌تان را مشغول کرد، سعی کنید افکارتان را تغییر بدهید. به جای آن در مورد کاری که انجام داده‌اید به خودتان اعتماد کنید. به یاد داشته باشید شما کامل و بدون نقص نیستید، می‌توانید دفعه‌ی بعد بهتر عمل کنید . بسیاری از انسانهای مثبت اندیش به این نکته پی برده‌اند که افکار مثبت آنها در رسیدن به اهدافشان بسیار موثر است . همچنین مثبت اندیشی به آنها کمک می‌کند که همیشه حالشان خوب باشد.

مثبت اندیشی بر روی احساسات شما تاثیر گذاشته و به شما کمک می‌کند که بر روی جنبه‌های مهم زندگیتان تمرکز کنید و در نتیجه این تبدیل به عادتی برای شما می‌شود که به جنبه مثبت هر چیزی فکر کنید. شما یاد خواهید گرفت که به همه چیزهای خوب در اطرافتان دقت کنید. اگر شما خودتان را متقاعد کنید که هر چیزی را می‌خواهید می‌توانید به دست بیاورید پس مطمئن باشید که در به دست آوردن آن موفق خواهید بود.

موفقیت‌ را تجسم کنید :

مثبت اندیشان کسانی هستند که سریع برای هر کاری اقدام می‌کنند و منتظر معجزه نمی‌مانند کسانی که در زندگی قدمهای کوچکی برای زندگی بر می‌دارند شانس موفقیتشان در رسیدن به هدف بیشتر است. شما باید بدانید گریه کردن بر واقعیتهای منفی زندگی نتیجه‌ای را به دنبال نخواهد داشت. زمانی که تجسم می‌کنید پروژه‌ای را با موفقیت به پایان رسانده‌اید یا ترفیعی را که می‌خواستید گرفته‌اید ، تشویق می‌شوید و احساس بهتری نسبت به موقعیت فعلی‌تان خواهید داشت.

در محل کارتان یا خانه میزتان را به مکان شادی‌بخش شخصی‌تان تبدیل کنید. با قرار دادن تصاویری که خوشحال‌تان می‌کنند یا اهداف‌تان را به شما یادآوری می‌کنند روی میزتان محیطی مثبت و آرام‌بخش را برای خود بسازید .

دوستان گرامی با مطالب بعدی مرکز مشاوره بینا همراه باشید .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *