تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

از بین بردن سوء تفاهم

حل اختلاف

از نشانه های ازدواج موفق .که دو طرف پس از هر جنگ و بحث و مجادله ای . دوباره توان ترمیم زخم ها و از بین بردن کدورت ها را داشته باشند . زوج های عاشق هرگز اجازه نمی دهند . که شریک عاطفی شان در رنج و ناراحتی بماند . آنها با یکدیگر صحبت کرده . سوء تفاهم ها را بر طرف میکنند . در مورد راه های حل اختلاف با هم مشورت میکنند . اجازه نمی دهند . مشکلات در رابطه آنها مانده و کهنه شود .

روش های حل اختلاف.

  •  روانکاوی و خواندن ذهن .

برخی افراد به جای آن که از طرف مقابل درباره افکار و احساساتش سوال کنند . گاهی اوقات تنها بر اساس تفسیرهای اشتباه از اعمال آنها ، فکر میکنند. که « میدانند»  طرف مقابل دارد چه فکری میکند . معمولا همیشه آن را منفی در نظر میگیرند . (برای مثال ، فکر میکنند دوستی که دیر بر سر قرار آمده است . اهمیتی به وقت شناسی نمی دهد). این کار باعث دشمنی و سوء تفاهم می گردد .

  • گوش نکردن .

برخی افراد به جای آنکه به دقت به حرف های طرف مقابل گوش کنند . سعی در درک آن نمایند . یا مرتب حرف های او را قطع میکنند . یا هنگامی که او دارد حرف میزند . تمرین میکنند. چه جوابی به او بدهند . این کار باعث می شود .که نقطه نظرات او را درک نکنید . او را نیز به مقابله به مثل وا دارید . اهمیت گوش کردن دقیق و همدلی را دست کم نگیرید .

  • سرزنش کردن .

برخی افراد از طریق انتقاد و سرزنش طرف مقابل به حل اختلاف می پردازند . به نظر آن ها پذیرش هر گونه ضعفی از جانب خود . باعث تضعیف اعتبارشان می گردد . به هر قیمتی از آن اجتناب میکنند . حتی برای کارهای اشتباهی که مرتکب شده اند . نیز دیگران را سرزنش میکنند . به جای این کار ، سعی کنید وجود اختلاف را به عنوان فرصتی برای تحلیل وضعیت برآورد نیازهای هر دو طرف . و دستیابی به راه حلی که برای هر دو قابل قبول و مفید باشد . در نظر بگیرید .

  • سعی در پیروز شدن .

هر گاه کسی بر پیروز شدن در بحث و بگو مگو تمرکز نماید . بازنده نهایی رابطه خواهد بود . بنابر این هدف یک بحث دوستانه . باید درک متقابل و دستیابی به توافق یا راه حل مورد قبول دو طرف باشد . اگر سعی دارید نشان دهید. که طرف مقابل چقدر اشتباه میکند . بر سر نقطه نظر خود قرص و محکم ایستاده اید . بدانید که در جهت اشتباه حرکت میکنید .

  • حمله به شخصیت طرف مقابل .

گاهی اوقات افراد یک عمل اشتباه طرف مقابل را دست آویز قرار داده . آن را به یک نقص شخصیتی تعمیم میدهند . این کار باعث درک منفی در هر دو طرف میگردد . همیشه به یاد داشته باشید .که به طرف مقابل احترام بگذارید . حتی اگر از رفتارش خوشتان نمی آید .

  • طفره رفتن .

هنگامی که یک طرف می خواهد . از مشکلات حرف بزند . گاهی اوقات طرف مقابل از گوش کردن طفره میرود . به شیوه های مختلف در این کار سنگ اندازی میکند . این رفتار نشانه بی احترامی و گاهی اوقات نشانه تحقیر است . در عین حال باعث بیشتر شدن اختلافات میگردد . طفره رفتن هیچ چیز را حل نمیکند . بر عکس باعث آسیب رساندن به رابطه فی مابین میشود . گوش سپردن و بحث کردن با طرف مقابل به شیوه ای محترمانه ، بسیار مفیدتر است .

اگر در روابط دو طرفه خود با مشکل و اختلاف مواجه شده اید . برای راه حل با مرکز مشاوره بینا تماس بگیرید .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *