تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

تفسیر نقاشی کودک

تفسیر نقاشی کودک

تفسیر نقاشی کودک شاید برایتان جالب باشد. این که بیاموزید چگونه نقاشی‌های کودکان را رمزگشایی کنید و کودک و شخصیت درونی او را بهتر بشناسید. نقاشی‌ های کودکان می‌تواند چیزهای زیادی در مورد ترس، شادی، رویاها، امیدها و کابوس‌های آنها به شما بگوید. همچنین به شما یک دیدگاه ارزشمند از شخصیت آنها می‌دهد. اما چطور نقاشی کودکان را تجزیه و تحلیل کنیم؟

تفسیر نقاشی کودک

بچه‌ها از همان لحظه‌ی بزرگ ‌شدن که می‌توانند مداد رنگی یا مداد را نگهدارند و آن را روی کاغذ بگذارند، روند نقاشی خود را شروع می‌کنند. برای بچه‌های کوچک نقاشی نشان دهنده‌ی‌ یک فعالیت طبیعی است که معمولاً با لذت زیادی آن را انجام می‌دهند. آنها نقاشی را برای بیان احساسات می‌کشند، زیرا آنها نمی‌دانند چگونه احساسات مختلف را از طریق کلمات ابراز کنند. کودکان ترس‌ها، شادی‌ها، رویاها، امیدها و کابوس‌های خود را از طریق نقاشی بیان می‌کنند و همچنین نقاشی‌ها به شما در مورد روابط آنها با دنیا و چیزهای دیگر راهنمایی می‌کنند.

لازمه روانشناسی نقاشی کودکان

چنان چه کودک کشیدن نقاشی را دوست داشته باشد، با انجام این کار به او احساس لذت دست خواهد داد ولی اگر اطرافیان موجب اجبار و فشار برای کشیدن نقاشی شوند، کودک این کار را از روی علاقه درونی انجام نخواهد داد و نمی توان چندان به نقاشی های او استناد کرد.

اغلب افراد، خط خطی کردن کاغذ توسط کودک را کاری بدون مفهوم و معنا تلقی می کنند ولی باید توجه داشت که کودکان بسته به محدوده سنی از خط خطی کردن کاغذ منظور خاصی دارند.

عوامل فردی و تکاملی بر معنا و مفهوم خطوط ترسیم شده توسط کودک تاثیر دارند. طبق دیدگاه روان تحلیلی گری، نقاشی های فرافکن به شکل غیر مستقیم موجب شده که از جهان درونی کودک تصویر درستی به دست آید.

آثار نمادین در نقاشی های کودکان به منزله مفاهیم، نگرش ها، پویایی، ادراک و پاسخ به محیط بیرون، احساسات و خاطرات اضطراب انگیز است. چنان چه بتوان این نقاشی ها را به خوبی تفسیر کرد، می توان زمینه را برای رشد و پویایی درونی کودکان در آینده فراهم کرد. در حقیقت با کمک نقاشی می توان اطلاعاتی راجع به این که، کودک چه تصوری درباره خود دارد و به چه نحوی تمایل دارد با جهان بیرون ارتباط بر قرار کند، کسب کرد.

شناخت شخصیت کودک از طریق نقاشی

نقاشی راهی برای برقراری ارتباط است و آثار هنری کودکان نمایانگر نمایشی از شخصیت آنها است. نقاشی‌های کودکان بی‌نظیر است و می‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد ویژگی‌های شخصیتی آنها به ما ارائه دهد. هر پدر و مادری امیدوار است که در نقاشی‌های فرزند خود معنایی پیدا کند. بعضی اوقات نقاشی‌ها فقط نقاشی هستند و چیزی بیش از یک بازی سرگرم کننده که خود را در صفحه نشان می‌دهد، نیست. اما گاهی اوقات، تفسیر نقاشی‌های کودکان به این معنی است که شما یک لایه عمیق‌تر از آنچه که آنها فکر می‌کنند و احساس می‌کنند، کشف می‌کنید.

بنابراین، زیاد روی یک نقاشی متمرکز نشوید. اما در عوض به کودک اجازه دهید تا به شما بگوید نقاشی برای او چه معنی دارد. پرسیدن سوالاتی، مانند کارهایی که افراد در نقاشی انجام می‌دهند، می‌تواند مواردی را از فرزندتان آشکار کند که شاید هرگز خودتان آن را نبینید. طراحی نقاشی‌های کودکان باتوجه به رده سنی آنها سه مرحله دارد: مراحل خط خطی، پیش شماتیک و شماتیک.

روانشناسی نقاشی کودکان ۴ ساله

در این مرحله (برای کودکان ۲ تا ۴ سال) واقع‌گرایی در تصاویر وجود ندارد. آنها عمدتاً فقط علامت‌های موجود در یک صفحه هستند. ممکن است به نظر برسد که آنجا چیزی وجود ندارد. اما گاهی اوقات وقتی خط خطی انجام می‌شود، ممکن است بتوانید اشکال خاصی را شبیه ماشین یا خانه ببینید. روانشناسی نقاشی کودکان ۴ ساله چندان تفاوتی با روانشناسی نقاشی کودکان ۳ ساله ندارد. عموما جنبه‌ی خط خطی به خود می‌گیرد. اما باز هم روانشناسی رنگ در نقاشی کودکان و توجه به رنگ‌ها می‌تواند موثر باشد.

نقاشی کودکان ۴ تا ۷ سال

در این مرحله (پیش شماتیک) کودکان سعی می‌کنند چیزهایی را که با چشم می‌بینند خلق کنند. آنها ممکن است ساده‌ترین چیزها مانند چهره‌ها، شکل‌های چوبی، ماشین‌ها، کامیون‌ها، درختان و خانه‌ها را ترسیم کنند. تفسیر رودخانه و دریا، خورشید یا ابر در نقاشی کودکان تفسیر‌های متفاوتی دارد. اما معمولاً هیچ جزئیات واقع‌ گرایانه‌ای برای این نقاشی‌ها وجود ندارد. تفسیر نقاشی خانواده می‌تواند بیانگر حس کودک به هر یک از اعضای خانواده باشد. در پایان مرحله، آنها چیزهای خاصی را اضافه می‌کنند که ایده‌های آنها را جدا می‌کند. مانند گل در جلوی خانه یا لباس روی شکل‌های چوب.

نقاشی کودکان بزرگتر از ۷ سال

در این مرحله (شماتیک) شواهدی از طرح‌واره وجود دارد. به عنوان مثال، یک نقاشی از اقیانوس ممکن است شامل قلاب‌های دریایی، ستاره دریایی، یک توپ ساحلی، افرادی که لباس شنا بر تن دارند و غیره باشد. نقاشی‌های انسان جزئیات بیشتری خواهد داشت، احتمالاً شامل کک و مک و خصوصیات ظاهری زیادی است. در این نقاشی‌ها عمق و واقع‌بینی بیشتری وجود دارد. استفاده از دیدگاه‌های جدید امکان‌پذیر است.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *