تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

تفاوتهای جنسیتی در گفتگو

تفاوتهای جنسیتی در گفتگو

تفاوتهای جنسیتی در گفتگو ،اغلب اوقات باعث ایجاد تعارض و سوء تفاهم در بین زنان و مردان می شود. گاهی به نظر می رسد که دو شیوه مکالمه ای مجزا وجود دارد، شیوه مردانه و شیوه زنانه ! هر چه این تفاوت ها را بهتر بشناسیم، می توان برخی از این اختلاف نظرها و اصطکاکهای بین زنان و مردان را بهتر حل و فصل کرد.

جِین تیر آن چه را که بسیاری از مؤلفان به عنوان تفاوت های موجود بین زن و مرد، می دانند، خلاصه کرده است. مردان اغلب از مکالمه به شیوه ای رقابتی برای ایجاد تسلط در یک رابطه استفاده می کنند. در حالی که زنان متمایل به استفاده از مکالمه به شیوه ای ارتباطی و پیوند دهنده هستند و آرزوی برقراری دوستی را دارند . زنان از رفتارهای گوش دادن فعال (مانند ایجاد تماس چشمی، تمرکز بر گوینده، تأیید و تکان دادن فراوان سر و پرسیدن  سؤال های مرتبط با موضوع استفاده می کنند. در حالی که به نظر می رسد مردان کمتر ، به گوش دادن و بیشتر بر پاسخ دهی متمرکز می شوند.

تفاوتهای جنسیتی در گفتگو

مردان صحبت می کنند، اما کمتر ، اطلاعات شخصی را در مورد خودشان افشا می کنند. زنان تمایل به صحبت به عنوان شیوه ای برای ارتباط با افراد و عقاید دارند. دکتر جان گری در کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی بر اساس سال ها پژوهش، تفاوت هایی را بین زن و مرد قایل شده است . اگر چه هر مرد دارای ویژگی های هم زنانه و هم مردانه است، ولی روی هم رفته مردها دارای خصوصیات مردانه و زن ها دارای خصوصیات زنانه اند.

د ر مواردی نیز این خصوصیات می توانند بین زنان و مردان جا به جا شوند و این نشان دهنده انعطاف پذیری این خصوصیات می باشد.
هر جنس جهت برقراری ارتباط مؤثر با جنس مخالف باید این ویژگی ها را مد نظر قرار دهد تا از سو ءتفاهم حاصل از ندانستن، امتناع شود. وقتی زن و مرد تفاوت های یکدیگر را بدانند، آن را بپذیرند و به آن احترام بگذارند، عشق فرصت شکوفایی پیدا می کند.

تفاوتهای بین زن و مرد

در اینجا، به طور خلاصه نگاهی به تفاو ت های موجود بین زن و مرد می کنیم. گری تصور می کند که مردان و زنان نژادهایی از دو سیاره ی متفاوت اند ، مریخی ها به قدرت، شایستگی، کارآیی و پیشرفت ارزش می دهند. آنها همیشه کارهایی را برای اثبات خودشان و رشد قدرت و مهارت های شان انجام می دهند، احساس شان نسبت به خودشان از طریق توانایی شان برای کسب نتایج تعریف می شود. نیل به اهداف برای مریخی ها، بسیار مهم است زیرا روشی برای اثبات شایستگی و به دنبال آن کسب احساس خوب در مورد خودشان است .

بیان احساسات

یک مریخی برای کسب احساس خوب در مورد خودش باید به این هدف توسط شخص خودش برسد، او از کسب فرصت برای تدبیر دهی، احساس افتخار می کند. او کلاه آقای شایسته را می پوشد، به حرف ها گوش می کند و سپس تدابیر روان شناختی ارایه می دهد. گری می گوید، این عادت مریخی ها، نشان می دهد که چرا مردان به طور غیر ارادی هنگامی که زنان در مور د مشکلات صحبت می کنند، راه حل ارایه می دهند. هنگامی که زنی به سادگی، احساس ناراحتی اش را بیان می کند یا به صورت پر سروصدا، مشکلات روزش را کاوش می کند، مرد به اشتباه فرض می کند که او به دنبال را ه حل تخصصی است .

مرد می خواهد برای او مفید باشد و احساس میکند هنگامی که مشکلات او را حل می کند، سزاوار عشق می شود و به او ارزش داده می شود. به محض این که مرد به او راه حل ارایه کرد و زن همچنان به ناراحتی ادامه داد، برای مرد گوش دادن به او به طور فزاینده ای دشوار می شود. راه حل او طرد شده است ، او احساس بی مصرفی می کند، او نمی داند در ونوس، صحبت در مورد مشکلات به معنای دعوت برای ارایه راه حل نیست . ونوسی ها دارای ارزش های بسیار متفاوتی اند. آنها به عشق، ا رتباط ، زیبایی و روابط اهمیت می دهند. آنها زمان زیادی را صرف حمایت، کمک و مراقبت از دیگران می کنند.

تفاوتهای بین زن و مرد در گفتگو

احساس آنها از خود، از طریق احساسات و کیفیت روابط شان تعریف می شود و آنها خشنودی را از طریق ارتباط و مشارکت تجربه می کنند . هر چیزی در سیاره ونوس، این ارزش ها را منعکس می کند. به جای بنای برج ها و ساختمان های بلند، ونوسی ها بیشتر نگران زندگی با یکدیگر با نظم و تفاهم، ارتباط و مشارکت عاشقانه هستند . ارتباطات نسبت به کار و فن آوری مهم ترند. برای آنها در میان گذاری احساسات شخصی شان مهم تر از نیل به اهداف و موفقیت است. صحبت و ارتباط گیری با دیگری منجر به رضایت فوقالعاده ای می شود.

در مریخ ، مردان ممکن است برای بحث در مورد یک پروژه یا مسایل تجاری به رستوران بروند، آنها مشکلی برای حل دارند . در مجموع آنها رفتن به رستوران را به عنوان روشی کارآمد برای خوردن غذا در نظر می گیرند: “نه خرید می کنند، نه می پزند و نه ظرفها را می شویند”. برای ونوسی ها رفتن به ناهار فرصتی برای پرورش یک رابطه و دادوستد و حمایت است . صحبت زنان در رستوران می تواند بسیار باز و صمیمی باشد که تقریباً شبیه گفتگویی است که بین درمانگر و مراجع رخ می دهد.

تفاوتهای جنسیتی در گفتگو

ونوسی ها بسیار شهودی اند. آنها به خودشان از این که مورد توجه باشند، افتخار می کنند. نشانه ای از عشق بزرگ آنها پیشنهاد کمک و یاری بدون تقاضا است. به دلیل این که اثبات شایستگی برای ونوسی ها، آن قدر مهم نیست. پیشنهاد کمک آزارنده نبوده و نیاز به کمک نشانه ی ضعف نیست . ولی هنگامی که به یک مرد از سوی یک ونوسی تدبیر ارایه می شود، مرد ممکن است احساس ناخشنودی کند . زیرا تصور می کند که زن به توانایی او برای حل مشکل توسط خودش اعتماد ندارد . او احساس می کند که زن در حال انتقاد از اوست، در حالی که قصد زن به هیچ وجه این نیست.

یک سوء تفاهم وارونه هنگامی رخ می دهد که زن در مورد مشکلات اش برای مرد صحبت می کند. مرد فکر می کند، او به دنبال راه حل است . مرد حرف زن را برای ارایه پیشنهادات واضح در مورد حل مشکلات اش قطع می کند، در حالی که زن در جستجوی کسی است که به او به طور همدلانه گوش فرا دهد . عمل در میان گذاری ، به خودی خود نگرانی ها و اضطراب های او را تسکین می بخشد. گری معتقد است که بسیاری از افراد به اشتباه فرض می کنند که اگر همسرشان واقعاً آنها را دوست دارد، به همان شیو ه ای که برای خودشان لذت بخش است، رفتار کرده و واکنش نشان می دهد.

برای گری عشق به معنای پذیرش این نکته است که همسر شما ممکن است دنیا را بسیار متفاوت از شما دریافت و تجربه کند . عشق شامل یادگیری درک آن تفاوت ها و عمل به شیوه ای است که برای همسرتان، لذت بخش و حمایت کننده است . پذیرش تفاوت ها می تواند به مردان و زنان کمک کند تا با هم بدون سو ء تفاهم های پایدار زندگی کنند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *