تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

ترس از حیوانات در کودک

ترس از حیوانات در کودک

ترس از حیوانات در کودک چگونه شکل میگیرد؟ از یک سالگی کودک، استقلال طلبی و میل او به شناخت دنیای اطراف بیشتر  می شود. او میل دارد کنترل دنیای اطراف را به دست گیرد و حاکم محیط زندگی خود باشد به همین علت، هر آن چه که مخل این حس حاکمیت باشد او را به وحشت می اندازد.

ترس از حیوانات در کودک

حیوانات نیز عامل ترس کودک هستند. رفتار غیر قابل پیش بینی حیوانات کودک را می ترساند و موجب حس عدم امنیت در کودک می شود. ترس از حیوانات معمولا در سن دو تا سه سالگی شروع می شود. زیرا در این سن درک کودک بالاتر می رود و متوجه خطر حیوانات می شود.

این ترس گاهی در اثر تجربه ناخوشایندی مانند نیش زدن زنبور و یا ترس والدین از حیوانات به وجود می آید. مثلا هنگامی که شما از سوسک می ترسید. باعث می شوید این ترس به کودک تان نیز منتقل شود.

درمقابل ترس کودک چه باید کرد.

  • درباره این ترس با کودک خود به گفت و گو بپردازید و علت آن را جویا شوید.
  • میزان ترس اش را مشخص کنید و از او بخواهید با دست یا شمردن، این میزان را به شما نشان دهد.
  • مرحله به مرحله کودک را با حیوانات آشنا کنید. به عنوان مثال اگر از سگ می ترسد ابتدا کتاب و عکس هایی که درباره سگ است به وی نشان دهید. سپس داستان هایی در این باره البته اگر نکته منفی ندارد برایش تعریف کنید. فواید این حیوان را به کودک توضیح دهید و یک ماکت یا اسباب بازی از این حیوان برایش تهیه نمایید. فیلم ها و کارتون هایی درباره حیوانات و دوستی آن ها با انسان ها به خصوص کودکان برایش نمایش دهید و در مرحله آخر او را با حیوان واقعی آشنا کنید.
  • هیچ گاه با جملاتی مانند «این حیوان کوچک ترسی ندارد و با تو کاری ندارد» کودک خود را مسخره نکنید و هیچ گاه از فرزندتان نخواهید به زور به حیوان نزدیک شود و او را نوازش کند.

حرف های مثبت بزنید.

مثلا این سگ چقدر بامزه است و هیچ گاه نگویید «این گربه با تو کاری ندارد چون من در کنارت هستم» این جمله به این معنا است که حتماً خطری از جانب گربه کودک را تهدید می کند.

هنگام مشاهده حیوان اهلی واقعی، ابتدا خودتان به آن حیوان نزدیک شوید و او را نوازش کنید. سپس فرزندتان را تشویق نمایید به حیوان نزدیک شود. طریقه نوازش و بازی با حیوانات به طرز صحیح را به کودک خود آموزش دهید. تا با رفتار نامناسب موجب عصبانیت حیوان نگردد.

شما الگوی کودک تان می باشید.

پس سعی کنید نسبت به حیوانات مهربان باشید و ترس خود را دور نگه دارید. قصه های مناسبی درباره حیوانات و فواید و مشخصات آن ها برای کودک تعریف کنید. برای فرزندتان توضیح دهید حیوانات اهلی که بی خطر می باشند کدامند و حیوانات وحشی کدامند.

کودک را به باغ وحش برده تا از نزدیک حیوانات را ببیند و بشناسد. اگر حاضر نشد به قفسها نزدیک شود او را مجبور نکنید. اجازه دهید کودکان دیگر را که به حیوانات غذا میدهند مشاهده کند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *