تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

بازیهای مناسب برای کودک چیست؟

بازیهای مناسب برای کودک چیست؟ بچه‌های خردسال تو بازی با عروسک‌ها، لگوها، ماشین‌ها یا  اسباب‌بازی‌ها دیگه، احساسات پیچیده‌ٔ خودشون رو حل‌ و فصل می‌کنند. به عنوان مثال، پس از ویزیت سختی توسط پزشک، ممکنه فرزندتون تمام خرس‌ها و عروسک‌هاش رو برای آمپول زدن به صف کنه. اگه در زندگی واقعی یا در یک فیلم شاهد تصادف اتومبیل باشه، ممکنه بارها و بارها کامیون‌های اسباب بازی خودش رو به هم بکوبه.

این کارها اگر چه ممکنه نگران‌ کننده باشه، اما اون‌ها رو فوراً قطع نکنید. فرزندتون در حال جذب و هضم این تجربهٔ جدیده و بازی راهی مطمئن برای انجام این کاره. این بازی‌ها ممکنه به او کمک کنه تا ترس رو از اون موقعیت حذف کنه یا احساس کنه که انگار او کنترل اون ماجرا رو در دست داره.

بازیهای مناسب برای کودک چیست؟

اگه متوجه شدید که یک مضمون خاص بارها و بارها در بازی‌هایش تکرار می‌شه، شاید بهتر باشه خودتون هم به بازی بپیوندید و نظری بدید که کودکتون رو وادار کنه در مورد مرحلهٔ بعدیش فکر کنه. مثلاً بگویید: «وای این خرس‌ها چقدر آمپول خوردن. اونها مریض هستن؟ فکر می‌کنی خوشحالن یا ناراحت؟»

اگه فرزندتون تو بازی‌هاش چیزی جز موارد خشونت‌آمیز نداره، بهتره بررسی کنید که در تلویزیون، تبلت یا بازی‌های ویدیویی  چی می‌بینه یا این احتمال رو لحاظ کنید که ممکنه تو زندگی واقعی در معرض خشونت قرار گرفته باشه. تو این سن، اخبار تلویزیون، کارتون‌ها یا فیلم‌ها می‌تونند کودک رو شدیداً تحت تاثیر قرار دهند.

بازی هایی برای تقویت انگشتان کودکان

کودکان با بالارفتن سن این توانایی را دارند که خودشان قاشق را به دهان بگذارند، اشیای ریز را از روی زمین بردارند، نقاشی بکشند و قلم به دست بگیرند، اما تمام کودکان این مهارت ها را خود به خود به دست نمی آورند. در صورتی که فرزند شما دچار ضعف سرانگشتان دست یا اختلال در هماهنگی چشم و دست است، بازی ها و تمرین های زیر می تواند کمک کننده باشد.

ساخت کاردستی

کاردستی نه تنها باعث تقویت مهارت کار با سرانگشتان و هماهنگی چشم و دست می شود بلکه خلاقیت کودک را هم شکوفا می کند. کودک را دعوت کنید تا هنرنمایی کند و در این میان از وسایل مختلف با بافت های متفاوت مثل کاغذ، پارچه، پنبه، برگ، چوب و… کمک بگیرید. حتی می توانید تکنیک های مختلف را با هم ترکیب کنید و از کاغذ مچاله شده یا کولاژ استفاده کنید.

قیچی کردن

اجازه بدهید کودک کار با قیچی را فرا بگیرد. ابتدا کودک تنها می تواند خطوط صاف را قیچی کند اما به مرور یاد می گیرد اشکال هندسی را در آورد و همین کار نه تنها به افزایش خلاقیت در او کمک می کند بلکه مهارت های ظریف انگشتان و هماهنگی چشم و دست او را هم تقویت می کند. از فرزندتان بخواهید دور دست خودش روی کاغذ خط بکشد و بعد با قیچی آن را در آورد.

نقاشی کشیدن با قلم های درشت

برخی مداد رنگی ها و ماژیک ها از انواع معمولی قطورتر هستند. در صورتی که فرزندتان در گرفتن مشکل دارد از این نوع قلم ها استفاده کنی. بعد به مرور سایز مدادها را کوچک تر کرده و در نهایت از انواع چوبی با اندازه معمولی استفاده کنید.

نخ کردن

مهره و مرواریدهای گوناگون در سایزهای مختلف بخرید و از کودک بخواهید آنها را درون نخ کند و برای اعضای خانواده دستبند یا گردنبند درست کند. حتی می توانید از برخی مواد غذایی مثل انواعی از ماکارونی ها برای این کار استفاده کنید.

شمارش با دست

از کودک بخواهید با انگشتانش برایتان تا ۵ بشمارد یا سکه ای را از روی میز به کمک شست و انگشت اشاره بردارد. می توانید از او بخواهید با ۲ انگشت مرتب میز را لمس کنید. مثلا اول با شست و انگشت اشاره و بعد با شست و انگشت وسط و تا آخر. می توانید از کودک بخواهید نخی را دور یک انگشت بعد دور ۲ انگشت و بعد ۳ انگشت و در نهایت دور مچش بپیچد.

خانه سازی

لگوهایی با اندازه های متفاوت برای کودک بخرید و اجازه بدهید با آنها سرگرم باشد.

غذاخوردن با دست

شاید باور نکنید اما غذا خوردن با دست و به دهان بردن مواد غذایی و کندن آن با دندان همگی به تقویت عضلات سرانگشت کودکان کمک می کند. در ۴ سالگی کودک شما باید بتواند با چاقو مواد خام را تکه کند. این کار به هماهنگی چشم و دست او کمک می کند پس اگر توانایی این کار را ندارد با او تمرین کنید.

باز کردن در بطری

تمام کودکان به این کار علاقه نشان می دهند. بطری هایی با سایزهای مختلف در اختیار کودک بگذارید و اجازه دهید با باز کردن در آنها سر انگشتان خود را تقویت کند.

خمیربازی

خمیربازی، گل رس یا حتی خمیر نان در اختیار کودکتان بگذارید و اجازه دهید ابتدا اشکال ساده تری مثل توپ و مار و به مرور اشکال پیچیده تر و دوبعدی درست کند.

نقاشی کردن

نقاشی چه با دست چه قلم مو چه اسفنج تمرین خوبی برای سرانگشتان کودکان است. سعی کنید به کودک ابزارهای مختلفی بدهید و او را با انواع تکنیک ها مثل آبرنگ، گواش، مدادرنگی، مدادشمعی و… آشنا کنید.

لباس پوشیدن

به کودک فرصت دهید تنهایی لباس پوشیدن را بیاموزد. ابتدا از پوشیدن جوراب، کفش، شلوار و لباس شروع کنید. به تدریج دکمه بستن و بالا کشیدن زیپ و بستن بند کفش را به کودک آموزش دهید.

آب بازی

آب بازی تمرین خوبی برای تقویت سر انگشتان کودکان است. در ضمن می تواند در هماهنگی چشم و دست کودک تاثیرگذار باشد. در حمام به کودک ظروفی دهید تا آب را داخل آنها و از ظرفی درون ظرف دیگر بریزد. عروسک ها را به او بدهید تا حمام کند و آنها را بشوید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *