تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

ارتباط موسیقی و سلامت روان انسان

ارتباط موسیقی و سلامت روان انسان

از نخستین مطالعات صورت گرفته در زمینه ارتباط موسیقی و سلامت روان انسان ، می توان به تلاش های لئونارد میر آهنگساز، نویسنده و فیلسوف در سال ۱۹۵۶ اشاره کرد. وی با بررسی تغییرات آهنگ قطعات فاخر موسیقی از جمله شاهکارهای بتهوون به این نتیجه رسید که گوش دادن به یک ترانه (چه با کلام و چه بی کلام)، می تواند باعث شکل گیری احساسی مشابه قرار گرفتن در وضعیت خلأ یا تنش شود. در واقع شنونده با شنیدن موسیقی سفری کوتاه به اعماق ذهن خود خواهد داشت.

مخچه بخشی از سیستم عصبی است که شدیدا توسط ترانه های شاد فعال می شود. فعال سازی مخچه منتج به افزایش جریان خون به سمت پاها شده و انرژی کلی بدن را بالا می برد.

اخیرا مطالعه ای توسط محققان دانشگاه مونترآل انجام شده است. در این پژوهش دانشمندان حاضر، فعالیت مغزی ۲۱۷ داوطلب را مورد بررسی قرار دادند و بین آنها به دنبال علامتی از لرزش یا هرگونه تغییر جزئی سلول های مغز پس از گوش دادن به لیستی از آهنگ های دلخواه هر شرکت کننده بودند. تصاویر مغزی شرکت کننده ها نشان داد که پخش موسیقی مورد علاقه آنها باعث ترشح دوپامین شده است؛ دوپامین هورمون لذت و پاداش است.

ارتباط موسیقی و سلامت روان انسان

تیم تحقیقاتی مونترآل همچنین دریافتند که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه نوعی “اثر مقدماتی” مشابه شرطی شدن کلاسیک دارد. در شرطی شدن کلاسیک، فیزیولوژیست روسی ایوان پاولف توضیح می دهد که حیوانات به مرور زمان نسبت به محرک ها حساس می شوند؛ به همین دلیل است که بزاق دهان سگ تنها با مشاهده فردی که قبلا به وی غذا داده است ترشح می شود، حتی اگر واقعا هم غذایی در کار نباشد. رابطه انسان و موسیقی نیز به همین ترتیب است. ذهن هر فرد الگوی دلخواهی از اصوات موزون دارد که با پخش شدن آن حتی اگر زبان خواننده نیز قابل درک نباشد، ترشح دوپامین و شروع به کار سیستم پاداش دهی مغز کلید خواهد خورد.

موسیقی و  اضطراب 

در سال ۲۰۱۳ پژوهشي توسط ناشر بين المللي گروه تیلور و فرانسیس به چاپ رسيد كه حاكی از تاثير مهم ترانه های شاد بر تغييرات مثبت خلق و خو در دراز مدت بود. با استناد به يافته های اين مطالعه، گروهی از شركت كنندگان كه تنها ۱۲ دقيقه از زمان روزانه خود را صرف گوش دادن به موسيقی های شاد كرده بودند، نه تنها در مقايسه با گروه شاهد تمركز بالاتری را به ثبت رساندند، بلكه آمار افسردگی و اختلالات اضطرابی نيز در آنها پايين تر بود.

همچنین اساس پژوهشی جدید از مجله علوم اعصاب انسانی، افرادی که به موسیقی های غمگین گوش می دهند در مقایسه با آنهایی که انواع شادتر را انتخاب می کنند، بیشتر در معرض اضطراب افزایش یابنده و زود رنجی قرار خواهند داشت. در این مطالعه سطح فعالیت عصبی هریک از شرکت کنندگان پس از پخش مدل های متفاوتی از موسیقی شامل غمگین، شاد و ترسناک سنجیده شد.

نتایج کاربردی:

۱ – به موسیقی های غمگین گوش نکنید. گزینه “next”  در پخش کننده های موسیقی برای این است که هر گاه به موسیقی غمگین رسیدید، آن را بزنید و به موسیقی بعدی برسید.

۲ – هر روز به موسیقی های شاد و انرژی بخش گوش کنید. صبح ها را با یک موسیقی پر انرژی شروع کنید تا با ترشح هورمون های شادی آور، روز پرنشاط تری در پیش داشته باشید. هر گاه نیز احساس کردید ناراحتی به سراغ تان می آید، موسیقی شاد گوش کنید.

۳ – وقتی هنگام رانندگی موسیقی شاد گوش می کنید، چون جریان خون به سمت پاهایتان تقویت و انرژی تان زیاد می شود، ناخودآگاه پایتان روی گاز فشار بیشتری می آورد و با سرعت بیشتری می رانید. این، خطر بزرگی است. بنابر این اگر موقع رانندگی، به موسیقی شاد گوش می کنید، خودآگاهی و مراقبت بیشتری داشته باشید.

۴ – با صدای خیلی بلند به موسیقی گوش نکنید چون باعث افت حواس و کاهش خلاقیت می شود.

۵ – اگر نوجوانی بیش از ۲ ساعت در روز موسیقی گوش می کند، احتمالاً درگیر مشکلات روحی است. حتما به او توجه ویژه ای داشته باشید و در صورت لزوم با یک مشاور صحبت کنید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *