تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

كمبود عنصر شادی

کمبود عنصر شادی

زندگی روزمره ای که تمام مردم در آن سهیم اند، هنوز زمینه بکری است که به اندازه کافی مورد بررسی و تحلیل قرار نگرفته و اگر جسته گریخته کاری انجام شده از نظم و انسجام لازم برخوردار نیست . جمع کثیری از مردم مجبورند با کمبود عنصر شادی زندگی را ادامه دهند.

دوران کودکی به هر صورت که طی شده باشد، حامل یک دورنمای مهم و جذّاب است، چرا که نوید وارد شدن به دنیای بزرگسالان را می دهد. توقع برآورده شدن تمام چیزهایی که در دوران کودکی برآورده نشده است . خواسته هایی از قبیل توسعه گستره و قلمرو زندگی، استقلال عمل، آزادی در تصمیم گیری و به کارگیری آن، دست یابی به لذّت و … به دوران بزرگسالی موکول می شود.

کمبود عنصر شادی

اما به خوبی می دانیم که زندگی فقط توقّعات و خواسته های عده کمی را برآورده میسازد و بخش عمده زندگی فعال اکثر مردم صرف کار و کوشش برای فراهم سازی معاش زندگی می شود . کاری که غالباً نه از روی علاقه و به انتخاب خود فرد، بلکه بر اساس جبر زندگی انجام می گیرد. به راستی چه تعداد از مردم را می شناسیم که این توفیق را داشته اند که شغل و حرفه دلخواه خود را آزادانه و با علاقه صرف انتخاب کنند؟ و اساساً چه تعدادی از افراد جامعه با توجه به شرایط حاکم بر زندگی امروز فرصت پیدا می کنند تا در خصوص این موضوعات به تفکر و اندیشه بپردازند؟

عواقب بیگانگی بین انسان و شغل

امروزه شدت بیگانگی بین انسان و حرفه اش، درست به میزان شدت اختلاف بین فقر و غناست . از این روست که به دست آوردن معاش زندگی به جای آن که منشأ شعف و شادمانی باشد، برای اکثر مردم منشأ خستگی است . با این وجود بسیاری از افراد در آرزوی داشتن آن هستند، زیرا بدون داشتن شغل تار و پود زندگی آن ها از هم می پاشد.

مسأله دیگر شرایط زندگی انسان است که به نظر می رسد می توانسته بهتر از آن چه که هست باشد . از یاد نبریم که در این زمینه خاص انسان ابتکار و آزادی عمل بیشتری دارد و از این رو زندگی و نگاه عاشقانه می تواند هم چون بستری مناسب به کانون علایق و کشش های تسلّی بخش و خوشایند تبدیل شده و از شدت فشار زندگی بکاهد.

اختلاف در خانواده

امروزه اهمیت اختلافات و درگیری های خانوادگی برای همه ما امری روشن است . دلیل این درگیری ها آن است که بین نسل های مختلف خانواده نوعی کشمکش در جریان است. این کشمکش ها غالباً به شکل نزاع بر سر جلب توجه و کسب قدرت و منزلت در چارچوب کوچک خانواده خود را نشان می دهد. مشکل دیگر کمبود خوراک فرهنگی و نبود شرایط و زمینه فکری لازم برای این مسأله است که خود آن باعث محرومیت خانواده ها از مهم ترین سرچشمه های لذّت و شادی می شود. افرادی که در دامنه های وسیع و روشن زندگی، روزگار را سپری می کنند از بدبختی و ظلمتی زندگی اکثر مردم را فرا گرفته است اطلاعی ندارند.

 

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *