تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

مهارت نه گفتن کودکان

مهارت نه گفتن کودکان

مهارت نه گفتن کودکان در تربیت آنها بسیار مهم است. زیرا این مهارت به آن‌ها کمک می‌کند تا مرزها و محدودیت‌های خود را درک کنند. از توانایی خود برای مدیریت احساسات و رفتارهایشان استفاده کنند.

مهارت نه گفتن کودکان

اگر نمی‌خواهید کودکتان قربانی زورگویی دیگران شود. از همین امروز به او مهارت نه گویی را آموزش دهید. برای اینکه کودکتان «نه» گویی را یاد بگیرد، باید از خانه شروع کنید. اگر شما همیشه فرزندتان را مجبور به اطاعت کردن از خواسته هایتان می کنید و به محض دیدن واکنش منفی او، عصبانی و پرخاشگر میشوید. نباید انتظار داشته باشید کودکتان به همکلاسی که میخواهد خوراکی هایش را از او بگیرد، نه بگوید و در آینده در برابر خواسته های غیرمنطقی دوستانش مقاومت کند.

فواید مهارت نه گفتن

این مهارت به کودکان کمک می‌کند:

  • خودپذیرش: با یادگیری این مهارت، کودکان یاد می‌گیرند که همه درخواست‌ هایشان قابل قبول نیست. باید بتوانند با رد شدن درخواست‌ها به خودشان احترام بگذارند.
  • تقویت تصمیم‌گیری: با تجربه نه ، کودکان یاد می‌گیرند که باید تصمیمات دشوار را بگیرند و از قبول هر درخواستی پرهیز کنند.
  • افزایش اعتماد به نفس: زمانی که کودکان به خوبی مهارت نه گویی را یاد می‌گیرند، اعتماد به نفس آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. زیرا حس مسئولیت پذیری و قدرت شخصی خود را تقویت می‌کنند.
  • حفظ حقوق شخصی: با یادگیری این مهارت، کودکان قادر میشوند از حق خودشان در مواقع ضروری دفاع کنند.

روشهای آموزش نه گویی

آموزش این مهارت به کودک مهم است تا آن‌ها را به تربیت و کنترل خودشان کمک کنیم. در ادامه چند روش برای آموزش این مهارت به کودکان شرح داده شده است:

  • توضیح دهید: به کودکان توضیح دهید که چرا باید گاهی اوقات “خیر” بگویند و چرا نمی‌توانید همیشه درخواست‌های آن‌ها را قبول کنید.
  • اعطای گزینه‌ها: به جای اینکه به صورت مستقیم “خیر” بگویید. به کودکان گزینه‌های دیگری ارائه دهید تا احساس کنند که هنوز گزینه‌های دیگری وجود دارد.
  • تشویق به خلاقیت: به کودکان بگویید که فکر خلاقانه‌شان را بکار ببرند. و راه حل‌های جایگزین برای درخواست‌هایشان پیدا کنند.
  • مثال : با ارائه مثال‌های واقعی از زمان‌هایی که شما هم خیر گفتید. به کودکان نشان دهید که این موضوع طبیعی است.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *