تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

مشاجره بر سر وقایع گذشته

مشاجره بر سر وقایع گذشته

بسیاری از همسران در مورد وقایع گذشته، مشاجرات زیادی می کنند. چه قدر آرزو کرده اید که ای کاش نواری از یک مکالمه گذشته، داشته باشید؟ چه قدر مشاجره بر سر وقایع گذشته داشته اید؟ این برای همه ما اتفاق می افتد. تفاوت در به یاد آوردن گذشته ، فراوان اتفاق می افتد و این به دلیل فیلترهای متنوعی است که در همه روابط در حال عمل است .

مشاجره بر سر وقایع گذشته

برای محافظت از رابطه در مقابل چنین بحث های نامناسبی درباره گذشته، دو توصیه وجود دارد :

 فکر نکنید حافظه تان کامل است

فروتنی پذیرش آن را داشته باشید. این توصیه برای حفظ خرسندی در روابط زناشویی بسیار و بسیار مفید است . مطالعات بی شماری در زمینه روان شناسی وجود دارد که نشان می دهد چه قدر حافظه انسانی آسیب پذیر است و چه قدر انگیزه ها و اعتقادات ، باعث انحراف آن می شوند. بپذیرید که هر دوی شما د ارای فیلترهایی هستید و چه بسیار، مطالب را متفاوت از مقصود اصلی می گویید و می شنوید.

هنگام تعارض، در بحث درباره موارد گفته شده در گذشته، پافشاری نکنید.

شما اکنون د ر”حال” هستید، در گذشته نمانید، حتی اگر پنج دقیقه پیش باشد. به آن چه هر کدام از شما اکنون می اندیشید و احساس می کنید، تغییر موضوع دهید. در اکثر اوقات، این فروتنی را داشته باشید، زیرا سریع ترین راه برای خروج از مشاجره درباره حافظه است . می توانید جمله ای شبیه این بگویید : “مطمئن نیستم که دقیقاً چی گفته ام، اما مقصود اصلی ام رو الان بهت می گم، باشه “؟

آرام باشید

هنگامی که همسرتان جمله ای را به این شیوه بیان می کند، به دقت و بدون دفاع گوش کنید . این کاری بس هنرمندانه است و شما نمی خواهید آن را از دست بدهید. کمی درنگ کنید، به این موضوع بیندیشید و بر آن تمرکز کنید . این کار نیازمند یک برخورد آرام و متین و دوری جستن از هر گونه نیاز برای برنده شدن در مورد آنچه در گذشته گفته شده است، است. آرامش و فروتنی قدرتمندترین نیروهایی هستند که شما می توانید برای حفظ صمیمیت و زنده نگه داشتن عشق تان، از آنها بهره جویید.

علت نیاز حمایت از حافظه چیست؟

اکثر ما به جای بیان شفاف و فروتنانه پیام مان، برای برنده شدن و اثبات برتری ذهن مان، روزهایی آرامش و تعادل در روابط مان را به خطر می اندازیم. آیا این به خاطر ناامنی نیست؟ آیا به خاطر این نیست که ما از تصورات احتمالی همسرمان در مورد خودمان احساس حقارت می کنیم.

عمر ما کوتاه تر از آن است که بخواهیم زمان را از دست بدهیم و صمیمیت روابط نزدیک مان را به این شیوه تلف کنیم . باز هم می گوییم، آرامش و فروتنی قدرتمندترین ابزاری اند که برای حفظ نزدیکی و صمیمیت مان داریم.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *