تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

روشهای کاهش هیجانات منفی

روشهای کاهش هیجانات منفی

روشهای کاهش هیجانات منفی چیست؟ عادتهای غلط قبلی که برای کاستن هیجانات منفی انجام می‌دادید را با عادتهای درست جدید جایگزین کنید. مثلاً ورزش کنید. کارهای گروهی انگیزه بخش انجام دهید. هدف جدیدی را پیگیری کنید.

روشهای کاهش هیجانات منفی

رنج هیجانات منفی که کمتر شود افکار غلط خودشان را به شما نشان می‌دهند و با واقعیت روبرو می‌شوید. اما فعلاً هیجانات منفی اینقدر زیاد هستند که اجازه نمی‌دهند حتی درست فکر کنید. چه برسد به اینکه متوجه افکار خطا شوید و آنها را تغییر دهید.

واقعا نمی‌شود بدون درد و رنج تغییر کنید. پس اجازه دهید در مسیر تغییر، رنج ضروری را احساس کنید تا دچار رنج بیهوده نشوید. البته اگر هیجانات شما بسیار خارج از کنترل هستند. بهتر است از درمانگر کمک بگیرید.

تغییر همراه با رنج است

نباید تا هر رنجی احساس کردید با روشهایی مثل اجتناب، جبران افراطی، مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر، داروهای روانگردان و… رنج خود را کاهش دهید یا سرکوب کنید. ممکن است برای فرار از این رنج، به روابط مختلف نیز پناه ببرید یا روابط جنسی متعدد را تجربه کنید. یا خودتان را غرق کارتان کنید تا متوجه رنجتان نشوید. یا خود را فدای دیگران کنید تا از کمبودهای خود فرار کنید.

رنجهایتان را بپذیرید

این روشهای اجتنابی ممکن است رنج شما را موقتا کم کنند و شما را از اضطراب محافظت کنند. اما شما از کودکی به تکرار آنها در تمام موقعیت‌ها عادت کرده‌اید و باعث شده‌اند به شکل سازنده و موثر با تله‌ خود روبرو نشوید و تله شما همچنان تکرار پیدا کند. شفای شما در پذیرش رنج‌ها و عبور از آنهاست.

رفتن به خاطرات کودکی باعث می‌شود که شما رنجی که تا الان به روشهای مختلف سرکوب کرده‌اید را به ذهن هوشیار بیاورید و آگاهانه با آن روبرو شوید. پس این کار را بطور مداوم در طی تغییر تله‌ها انجام دهید.

به این توجه کنید که وقتی از احساسات خود فرار می‌کنید چه معایب و مزایایی برای شما دارد. مدتی رفتارهایی که برای کاهش رنج انجام می‌دادید و در بالا مثالهایی از آنها گفتم را انجام ندهید و تغییرات احساسات خود را بررسی کنید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *