تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

حق انتخاب دادن به کودکان

حق انتخاب دادن به کودکان

حق انتخاب دادن به کودکان اثرات متنوعی بر روی رشد و توسعه آنها می‌گذارد. این حق به کودک اجازه می‌دهد که در موقعیت‌ها و تصمیماتی که به آنها تعلق دارد، انتخاب کنند. و از حقوق و نظرات خود استفاده کنند.

حق انتخاب دادن به کودکان

اگر به کودک بیش از ظرفیتش، حق انتخاب بدهید. انگار که به آن ها اعلام جنگ داده اید. کودک توانایی انتخاب بین تعداد زیادی اشیاء را ندارد. قادر به انتخاب از بین تعداد زیادی وسیله نیست. به دلیل گیجی حاصل از عدم توانایی در انتخاب، به رفتارهایی رو می آورد که ما آن ها را به اشتباه لجبازی تعبیر می کنیم.

اثرات ارائه حق انتخاب

برخی از اثرات مثبت حق انتخاب به کودکان عبارتند از:

  1. افزایش اعتماد به نفس: حق انتخاب به کودکان امکان ایجاد اعتماد به نفس و افزایش اعتماد به خود را فراهم می‌کند. زیرا این امر به آنها اجازه می‌دهد که احساس کنند نظرات و تصمیماتشان مهم و ارزشمند هستند.
  2. تقویت مهارت‌ های تصمیم‌ گیری: انتخاب و تصمیم‌ گیری در مواقع مختلف، مهارت‌ های تصمیم‌ گیری کودکان را تقویت می‌کند. آنها را برای مواجهه با چالش‌های زندگی آماده می‌کند.
  3. ایجاد احساس مسئولیت: وقتی که کودکان انتخاب می‌کنند و تصمیم می‌گیرند. احساس مسئولیت و انگیزه برای اجرای تصمیمات خود را تجربه می‌کنند.
  4. ارتقای انگیزه و خلاقیت: ارائه حق انتخاب به کودکان انگیزه و خلاقیت آنها را افزایش می‌دهد. زیرا آنها احساس می‌کنند قدرتی برای تعیین سرنوشت خود دارند و از تجربه‌های جدید و خلاقانه بهره می‌برند.

به هر حال، این موضوع نیازمند توازن و هوشیاری است. باید به اندازه کافی حق انتخاب به کودکان داده شود تا از رشد و توسعه شخصی خود لذت ببرند. اما در عین حال، نظارت و راهنمایی بزرگسالان نیز مهم است. تا از انجام تصمیمات نادرست و پتانسیل خطرات آنها جلوگیری شود.

چرا والدین به کودک باید حق انتخاب بدهد؟

  • جلوگیری از نه گویی های اضافی و قشقرق.
  • افزایش اعتماد به نفس.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *