تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

خساست

همسر خسیس

کنترل دخل و خرج و آینده نگری اصلا صفت بدی نیست . اما بعضی از ما مثل میرزا نوروز – که به کفش های پاره و زهوار در رفته اش چسبیده بود .-چنان به پول می چسبیم که جدا شدن از آن محال است . روان شناسان خساست را یک نوع مشکل « روانی» می دانند . چون معتقدند افراد مبتلا به این اختلال روحی – روانی در همه رفتارهای شان دچار خست و امساک هستند . یک همسر خسیس حتی در ابراز احساسات و نشان دادن محبتش به همسر ، فرزندان و اقوام نزدیک خست دارد.

خسیس ها از دیدگاه علم

از نظر علم روان شناسی « سخاوت روح »یکی از ویژگی های مثبت روحی _ روانی و رفتاری است . که تقریبا در همه افراد – با اندکی تفاوت در میزان آن – وجود مین ناتوانی ، آنها را به فردی خسیس ( اسکروچ ) تبدیل می کند .

خساست  در شیوه خرج و پس انداز کردن ، رفتارهای فردی و اجتماعی ، نا توانی در برقرار کردن ارتباط با دیگران ، گوشه گیری ، امتناع از حضور در جمع ، توجه بیش از حد به رفتارهای دیگران و بررسی رفتارهای آنها به قصد انتقاد و… مشاهده می شود .آنها حتی در ابراز احساسات هم خسیس هستند . در واقع خساست به صورت بالقوه در این افراد وجود دارد .

خانواده در سایه همسر خسیس.

شاید زمان مجردی ، خساست مشکلات فراوانی را برای فرد خسیس ایجاد کند . مهمترین آنها ، جدا ماندن فرد از جمع و تنها ماندن است . در واقع خساست اجازه نمی دهد . اندکی از درآمد شخصی مان را صرف رفت و آمد یا خرید هدیه برای دیگران کنیم . در برنامه های دسته جمعی حاضر شویم . به این ترتیب هر لحظه بیش از قبل از جمع فاصله می گیریم . در نهایت تبدیل به فردی منزوی می شویم . تا اینجا فقط خودمان ضرر میکنیم . ولی بعد از ازدواج وضعیت کاملا فرق میکند .

بعد از تشکیل خانواده خسیس بودن یکی از طرفین به شدت بر روابط زوجین تاثیر میگذارد . تا حدی که شاید به جدایی بیانجامد . مگر آنکه هر دو نفر مبتلا به مشکل خساست باشند . تا بتوانند از بودن کنار هم لذت ببرند .

مشکلات زندگی با همسر خسیس

  1. ناتوانی در برقراری ارتباط عاطفی .
  2. پس انداز پول در بانک و غیر ضروری بودن خرید هر چیزی .
  3. فاصله عمیق در روابط زن و شوهر .
  4. ارتباط زن و شوهر به بحث ها و رفع نیاز های مالی محدود می شود .
  5. والد خسیس همواره از رفتارها و تلاش های فرزندشان در هر زمینه ای نا راضی هستند .
  6. هیچ کمکی برای پیشرفت فرزندشان نمیکنند .
  7. هر مسئله ای را با مسائل مالی می سنجند . پول مهم ترین عامل در زندگی آنهاست.
  8. تصمیم گیری برای خرید هر وسیله ساده باید با اجازه فرد خسیس باشد .

جهت داشتن اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره بینا همراه باشید .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *