تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

موفقیت در پرورش خلاقیت کودک

موفقیت در پرورش خلاقیت کودک

برای موفقیت در پرورش خلاقیت کودک لازم است خودِ والدین درباره ی اصول زندگی خود تصویر ذهنی روشنی داشته باشند و به ارزش ها، معیارها و اصولی که مایل اند کودکشان در سراسر زندگی از آن ها پیروی کند، اعتقاد و ایمان داشته باشند.

موفقیت در پرورش خلاقیت کودک

ولی این ارزش ها و اصول باید واقع بینانه و براساس طبیعت، شخصیت، نیازها وعلایق کودک انتخاب شوند. نوع نگاه و قضاوت والدین درباره ی فرزندشان مهمترین نقش را در نوع قضاوت و تصویر ذهنی کودک از خودش دارد. بنابراین، والدین باید از خود بپرسند تصویر ذهنی آن ها از فرزندشان چیست؟

  •  اگر کودک نظری را ابراز کرد او را تشویق کنند که درباره ی آن بررسی و تحقیق کند.
  • اگر کودک عقایدی بر خلاف نظر آن ها یا اوضاع معمول ابراز کرد او را توبیخ نکنند، بلکه نظر او را تحمل کنند. با این کار کودک یاد می گیرد، علاوه بر آن که به خود حق دهد نظر مستقل داشته باشد، تحمل عقاید تازه و نظر مخالف را نیز می آموزد.
  • اصرار نکنند که کودک کارهایش را حتماً با الگویی مشخص، که به آن ها میآموزند، انجام دهد.

راه های پرورش خلاقیت

  •  از آنجاکه احساس عجز و ضعف در مقابل شاهکار یا اثری برجسته میتواند مانع بروز خلاقیت شود بهتر است با مشاهده ی آن به جای تحسین و ابراز شگفتی به شرح روش و جزئیات کار خالقِ اثر بپردازند و کودک را با چگونگی آن آشنا کنند.
  •  برای کودک فرصت و موقعیتِ درگیر شدن با برخی از مسائل و سؤالات را فراهم کنند تا زمینه ی ارائه ی ایده های نو برای کودک فراهم شود. نظر خواهی درباره ی برخی از مسائل و مشکلات خانه، سپردن مسئولیت هایی محدود به کودک، که روش انجام آن را خود پیشنهاد کرده است وخود نیز اجرا می کند، از جمله ی این مواردند.
  • به جای آن که فقط به طرح اشکال و نقاط ضعف و نقد آنها بپردازند پیشنهاد جایگزین را نیز مطرح کنند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *