تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

انتخاب همسر

روشهای انتخاب همسر

چگونگی روشهای انتخاب همسر سوال مهمی است. بـه هرحال می‌خواهیم یک عمر زندگی کنیم . ازآن سو هم نمیخواهیم زیاد درگیر روابط موقتی بشویم. کمی در تنگنا قرار میگیریم. امروزه، ما با انتخاب‌هـای بی‌شماری مواجه هستیم. برخلاف دوران گذشته، با حق انتخاب‌هـای فراوانی مواجه هستیم. حتی برای خریدن یک جوراب هم از بین چند نوع مختلف، بهترین جوراب را انتخاب میکنیم.

روشهای انتخاب همسر

انتخاب همسر خوب هم یکی از مهمترین انتخاب‌هایي است کـه ما در طول زندگی خود انجام میدهیم. در دوران گذشته و فضای سنتی حاکم بر آن زمان‌ها، انتخاب همسر جزو انتخاب‌هـای ما محسوب نمی‌شدند . غالباً، این والدین بودند کـه یک دختر و پسر را برای هم انتخاب می‌کردند. اما امروزه، دختران و پسران این حق را برای خود قائل میشوند کـه خودشان باید همسر آینده‌ي خودرا انتخاب کنند.

البته، کاملاً حق با آن‌هاست. بـه این دلیل کـه نتیجه‌ي این انتخاب، تا سال ها با فرد همراه خواهد بود. مسئولیت تمام پیش‌آمدها با خود فرد است. اگر بخواهیم معنای حقیقی انتخاب را درنظر بگیریم. هیچ‌کسی واقعاً خودش همسر خودش را انتخاب نمی‌کند . بلکه این زندگی و موقعیت‌ها هستند کـه افراد را در سر راه ما قرار می دهند. حالا از بین آن افراد اگر از کسی خوش‌مان آمد، بـه او تقاضای ازدواج میدهیم.

البته باید مورد موافقت طرف مقابل هم قرار بگیرد. پس، این انتخاب با انتخاب‌هـای دیگر تفاوت‌هـای اساسی دارد . نیازمند دقت و توجه بیشتری است. شاید بپرسید کـه باید از کجا شروع کنیم؟ اول از همه یک توصیه میکنیم کـه تمام رمان‌هـای عاشقانه‌اي کـه خوانده‌اید و فیلم‌هایي کـه دیده‌اید را فراموش کنید. عاقلانه و بدون هیچ عجله‌اي تمام جوانب را بسنجید . بعد ازآن، قدم در راه این انتخاب بگذارید.

عشق قبل از ازدواج؟

ما نمیخواهیم بگوییم کـه قبل از ازدواج عاشق نشوید! اول با یک دید عاقلانه درمورد هر گزینه فکر کنید. ببینید کـه آیا طرف مقابل خصوصیت‌هـای تبدیل شدن بـه یک همسر مناسب را داراست یا خیر؟ اگر قبل از نگاه عاقلانه، عاشق کسی شوید و بعدا متوجه شوید. کـه او برای همسری شما مناسب نبوده. با شکست سنگین عاطفی مواجه خواهید شد. کـه ممکن است تا سال ها کام شما را تلخ کنند. یا این کـه ممکن است شما عاشق کسی شوید؛ ولی او عاشق شما نشود!

همسران امروز، والدین فردا

بهتر است کـه در روشهای انتخاب همسر خود، خودخواهانه عمل نکنید. زندگی شما با همسرتان، فقط محدود بـه امروز و دو نفر انسان نمیشود. آینده‌ي زندگی خودرا هم درنظر بگیرید. بـه فرزندانی فکر کنید کـه قرار است حاصل زندگی شما باشند.این فرزندان، برای برخورداری از یک زندگی خوب و رشدی بالنده. نیازمند والدین خوب هستند. پس، از الان بـه فکر فرزاندان خود هم باشید. در هنگام انتخاب همسر، بررسی کنید کـه آیا طرف مقابل، می تواند مادر یا پدر خوبی برای فرزندان‌تان باشد یا خیر.

دوران سرنوشت‌ ساز نامزدی

طبق معمول قبل از هر ازدواج رسمی، افراد مدتی را بعنوان نامزد با هم دیگر سپری می‌کنند. این دوران، بهترین زمان برای حل مسائل مختلف است. با رفت و آمدهای مختلف و آشنایی‌هـای بـه‌دست آمده از طرف مقابل، بـه‌آسانی میتوانید بـه یک تفاهم و توافق برسید . برای آغاز رسمی زندگی خود آماده شوید. در غالب موارد، نامزدی مختوم بـه ازدواج میشود. اگرهم مشکلی دراین فاصله رخ داد، بـه کمک هم دیگر آنرا رفع می‌کنند.

خانم‌ ها چطور همسر خود را انتخاب می‌کنند؟

هر خانمی، در اعماق وجودش میداند کـه همسر مناسب او کیست. پس چه کاری بهتر از این کـه مشخصات آن همسر را روی کاغذ بیاورید؟ یک فهرست از مشخصات همسر دل‌خواه خود تهیه کنید . آن‌ها رابه ترتیب اولویت و اهمیت مرتب کنید. اینکار بسیار ضروری است . ما واقعاً انجام آنرا توصیه میکنیم. چراکه یک تصویر جامع و کلی در اختیار شما خواهد گذاشت. تا با دید بهتری نسبت بـه انتخاب همسر خود اقدام کنید.

سعی کنید در فرآیند ثبت مشخصات همسر خوب و ایده‌آل خود، اصلاً احساسی عمل نکنید. هرچند، احساس از چیزهای مهمی است کـه باید در فهرست خود مورد توجه قرار دهید. ولی در نوشتن فهرست کاملاً منطقی و بـه‌دور از بزرگ‌نمایی و احساس عمل کنید.بـه اولویت اهمیت این مشخصات هم بسیار دقت کنید. چراکه تعداد زیادی از خانم‌ها، خواستگارهای زیادی رابه‌خاطر دارا نبودن ویژگی‌هـای کم‌اهمیت رد می کنند . فرصت‌هـای ازدواج با یک همسر مناسب را برای خود محدود می‌کنند.

شما میتوانید خودتان در زمینه‌ي انتخاب همسرتان فعالانه عمل کنید. سعی کنید اجتماعی باشید .در جمع‌هـای مختلفی حاضر شوید. لازم نیست دراین جمع‌ها الزاماً مردی حاضر باشد. خانم‌هایي هستند کـه برای فرزندان خود بـه‌دنبال همسر هستند. این جمع‌ها میتواند مکانی باشد برای این کـه دایره‌ي انتخاب‌هـای خودرا وسیع‌تر کنید.

آقایان چطور همسر خود را انتخاب می‌کنند؟

درست مثل خانم‌ها، لازم است کـه آقایان هم لیستی از مشخصات همسر خوب و ایده‌آل خود تهیه کنند.در فرآیند انتخاب آنرا لحاظ کنند. ولی تفاوت‌هایي نیز دراین زمینه وجوددارد کـه بـه آن‌ها خواهیم پرداخت.

بزرگ‌ترین مشکلی کـه اکثر آقایان با آن مواجه میشوند،ترس از پذیرفته نشدن است. این موضوع، برای مردان خجالتی و درون‌گرا بسیار سخت‌تر خواهد بود. اگر در تصمیم خود جدی هستید . دوست دارید بـه چیزی کـه میخواهید برسید. کمی شهامت داشته باشید.با این حقیقت روبه‌رو شوید کـه قرار است چندین بار رد شوید. این موضوع بسیار طبیعی و از دید متواضعانه بسیار هم خوب است. اجازه ندهید تجربیات «رد شدن‌»، شهامت را از شما بگیرند. گاهی اوقات دختران شما را رد می کنند تا جدیت شما را امتحان کنند. آن‌ها میخواهند بدانند شما تا چه اندازه در تصمیم خود جدی هستید. پس اگر واقعاً جدی هستید و می‌خواهید با او ازدواج کنید. دوباره تقاضای خودرا تکرار کنید.

حرف آخر

ازدواج نیز، مثل هر انتخاب مهم دیگری نیازمند دقت فراوان است. همان‌ طور کـه گفتیم، ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هـای زندگی شماست. پس، سعی کنید انتخابی هوشمندانه و با درنظر گرفتن تمام جوانب انجام دهید. مطمئن باشید کـه همسر خوب و مناسب برای شما در همین حوالی است. اگر کمی چشمان‌تان را برای دیدنش باز کنید، وی را خواهید یافت!

در صورتی که تصمیم به انتخاب همسر دارید. می توانید با مراجعه به مرکز مشاوره بینا از خدمات قبل از ازدواج این مرکز بهره مند گردید .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *