تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

روان شناسی بالینی

روانشناس بالینی

روانشناسی بالینی چیست. روانشناس بالینی چه می کند؟
روانشناسی بالینی یکی از  پر کاربرد ترین حوزه های روانشناسی است .که به تشخیص و درمان بیماری های روانی با روش های مخصوص به خود .مانند شناخت درمانی و بدون تجویز دارو می پردازد.

روانشناسی بالینی

روانشناسی شامل شاخه‌ های متفاوتی مانند روانشناسی عمومی، روانشناسی صنعتی سازمانی، روانشناسی کودک، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی اجتماعی و روانشناسی بالینی می‌ باشد.

روان‌ شناسی بالینی شاخه‌ ای است. که به درک، پیش‌ بینی و درمان نا بهنجاری. ناتوانی و آشفتگی‌ های شناختی، هیجانی، زیست‌ شناختی، روان‌ شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌ کند . از عمر آن به عنوان یک رشته تخصصی و مستقل حدود ۹۰ سال می‌ گذرد. تاریخ آن با تکامل روان‌ شناسی مرضی آمیخته است . گذشته آن به زمان انسان اولیه می‌ رسد. زمانی که بشر نخستین امراض روانی را پدیده‌ ای ماورءالطبیعه می‌ دانست.

روان‌ شناسی بالینی بزرگترین حوزه در بین حوزه‌ های روان‌ شناسی است .خصوصاً در ایران بیشترین شمار روان‌ شناسان در این رشته کار می‌ کنند، یعنی رشته‌ ای که سر و کارش با کاربرد اصول روان شناختی در امر تشخیص و درمان مشکلات عاطفی و رفتاری .مانند بیماری روانی، بزهکاری نوجوانان، اعتیاد، کشمکش‌ های زناشویی و خانوادگی، و سایر مشکلات سازگاری است.

روان‌ شناسی بالینی خود دارای چند رشته تخصصی است .که از آن میان میتوان به سلامت روانی کودکان. سلامت روانی بزرگسالان. اختلالات هیجانی.سوء مصرف دارو. ناتوانی‌ های یادگیری و روان‌ شناسی سلامت اشاره کرد.

حوزه کاری روانشناسی بالینی

نقش‌ های تعریف شده برای روانشناسی بالینی را می‌ توان ارزیابی و تشخیص. مداخله و درمان. مشاوره، آموزش و نظارت بر کار روان‌ درمانگرها . همچنین پژوهش و مدیریت دانست.

یک روانشناس بالینی با توجه به علاقه و توانایی‌ اش می‌ تواند .در هر یک از چهار زمینه زیر به فعالیت بپردازد: کشف ماهیت بیماری‌ های روانی و روش درمان افراد مبتلا .(در مواردی این کار با مشارکت روانپزشک انجام می‌ شود. چرا که در مواردی با تجویز دارو روند درمان بهتر پیش می‌ رود. تجویز دارو بر عهده روانپزشک می‌ باشد)، روانشناس بالینی برای روان درمانی از رویکردهای متفاوتی مانند رفتار درمانی، روانکاوی، شناخت درمانی و … استفاده می‌ کند.

اندازه‌ گیری خصوصیات افراد بوسیله تست‌ های روان شناسی. تحقیق و آزمایش خصوصیات بیماران روانی و تلاش تجربی برای کشف علل. علائم و طرق درمان بیماریها. روان‌ شناسان معتقدند که آگاهی از تمام این روش‌ ها برای آماده‌ ساختن روان‌ شناسی بالینی ضروری است. روان‌ شناس بدون آشنایی با آنها نمی‌ تواند به نحو موثری انجام وظیفه نماید.

روان شناس بالینی ممکن است .در بیمارستان‌ های روانی، مراکز مشاوره و روان درمانی. زندان‌ها، بیمارستان‌ها. مدارس، دانشگاه‌ها، پرورشگاه‌ها، کودکستانها، مراکز نگهداری از سالمندان، کارخانه‌ها و انواع دیگر موسسات انجام وظیفه کند. با دادگاه‌های کودکان یا سازمان‌ های نظارت بر بزهکاران. درمانگاه‌های بهداشت روانی، نهادهای ویژه با روان‌ پزشکی، ارتباط نزدیک داشته باشد.

در نهایت سر و کار روانشناسان بالینی در اکثر موارد با افراد یا رفتارهای نابهنجار بوده. از این رو یک روانشناس بالینی برای درمان این نابهنجاری‌ها لازم است .علاوه بر یک دید جامع نگر، دارای قدرت روحی بالایی باشد.

اگر احساس میکنید به روان شناس بالینی نیاز دارید میتوانید با مرکز مشاوره بینا تماس بگیرید .

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *