تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

دفاع کودک از خود

دفاع کودک از خود

چگونه به کودکان یاد بدهیم از خود دفاع کنند. نحوه ی دفاع کودک از خود موضوعی است که ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول کرده است. آنها میگویند از اینکه می‌بینم فرزندم به ویژه در محیط‌ های مانند مهد کودک، مدرسه یا کلاس‌ های تابستانی که والدین حضور ندارند. و کودکان دیگر ممکن است به آنها زور بگوید نمی‌تواند از خود دفاع کند ناراحت و مضطرب می‌شوم.

دفاع کودک از خود

حتی گاهی این ناراحتی را به او انتقال می‌دهم. یا برچسب ترسو به او می‌زنم که از خودش دفاع کند. ولی تاثیر چندانی نداشته است. کودکان در فرایند رشد خود تغییرات زیادی در رفتار و تفکرشان بوجود می‌آید. و تا حدودی رفتار آنها از یکسال تا یکسال دیگر تغییر می‌کند. بنابراین در برخورد با این مشکل، مقطعی نگاه نکنید. ببینید در طولانی مدت در تربیت فرزندتان چه کاری باید انجام دهید تا او را فردی با اعتماد به نفس و شجاع پرورش دهید.  تربیت شما تاثیر درازمدت مثبتی داشته باشد.

زدن ممنوع

متاسفانه یکی از جملات شایعه والدین، زمانیکه کودک نمی‌تواند از خود دفاع کند. اینست که زد، تو هم او را بزن. در برخورد با این مشکل، نگرانی را از خود دور کنید. دقت کنید در چه موقعیتی ابراز وجود خوبی دارد و در چه موقعیت‌هایی ندارد. چنین توجهاتی در کاهش نگرانی شما بسیار موثر است. علاوه بر این می توانید در موقعیت‌های که خوب اعمال می کند. او را تشویق کنید و در موقعیت‌های دیگر از نقش بازی استفاده کنید. بیان داستان و قصه‌ی کسانی که توانستند در موقعیتهای مختلف بر ترس و اضطراب خود غلبه کنند و شجاعت نشان دهند نیز موثر است. از کارتون‌های مناسب نیز می توانید بهره‌ی لازم را ببرید.

افزادش اعتماد به نفس در کودک

اعتماد به نفس و ابراز وجود او را بالا ببرید. زمانیکه کودک اعتماد به نفس لازم را داشته باشد خودش می تواند تصمیم بگیرد. در موقعیت کدام نوع رفتار را انجام دهد. ترک محیط، برخورد قاطعانه یا بی توجهی. زمانیکه کودک از روش‌های پرخاشگرانه برای ارتباط استفاده می‌کند. مهارت‌های اجتماعی لازم را کسب نمی‌کند. به کودک در محیط خانه اجازه دهید با رعایت احترام و حد و مرزها از خود دفاع کند. کودکی که در خانه به موقع از خود دفاع می‌کند در بیرون هم اینگونه است. درباره احساس‌ های مختلف از جمله خشم، حسادت، استرس، ناراحتی، تعجب، شادی و خوشحالی صحبت کنید. آگاهی از احساسات به او کمک می‌کند تا با شناسایی آنها رفتار خود را بهتر کنترل کند. رفتار مناسب با موقعیت داشته باشد. شایستگی و مهارت‌های او را افزایش دهید. علاوه بر این در محیط خانه مسئولیت متناسب با سن به او واگذار کنید. چنین فعالیت‌های کمک می‌کند تا اطمینان به خود را پیدا کند و در موقعیت‌های مختلف مقتدرانه تر رفتار کند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *