تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

بهترین میزان اختلاف سنی در ازدواج

بهترین میزان اختلاف سنی در ازدواج

شاید سوالاتی در مورد اختلاف سن در ازدواج ذهن شما را هم درگیر کرده باشد و بخواهید اطلاعاتی در مورد بهترین میزان اختلاف سنی در ازدواج به دست آورید. این که آیا همیشه باید مرد از زن بزرگتر باشد و اگر مردی با زنی بزرگتر از خود ازدواج کند چه می شود؟ یا این که اگر اختلاف سن یک زوج کم یا زیاد باشد با چه مشکلاتی مواجه خواهند شد؟ سوالاتی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر می کند. به خصوص افرادی که در آستانه ازدواج هستند و اختلاف سنی را به عنوان یکی از ملاک های انتخاب همسر خود در نظر گرفته اند.

اهمیت این موضوع ، ما را برای نوشتن یک مقاله ترغیب کرده است. مقاله ای که شامل اطلاعات مختصر و البته مفیدی در رابطه با بهترین میزان اختلاف سنی در ازدواج باشد. ما تلاش خود را برای تهیه این مقاله نموده ایم و از شما می خواهیم که آن را مطالعه بفرمایید.

آیا همیشه باید سن مرد بیشتراز زن باشد؟

پاسخ به این سوال قطعا منفی است و اجباری برای رعایت این موضوع وجود ندارد. هر چند که در گذشته چنین چیزی مرسوم بوده است. در حال حاضر هم بسیاری از افراد ترجیح می دهند که تا حد امکان این امر را به عنوان یک قانون نانوشته بپذیرند و از آن پیروی کنند.

با این حال در چند سال اخیر شاهد ازدواج های زیادی هستیم که در آن ها هر دو نفر ، هم سن هستند و یا حتی زن از مرد بزرگتر است. اگر از این افراد سوال بپرسید که تا به حال با چه مشکلاتی مواجه شده اند و چرا خلاف آن چه انتظار می رود ، عمل کرده اند ، با پاسخ های متفاوتی رو به رو خواهید شد. بسیاری از آن ها اختلاف سن را به عنوان موردی که از اولویت پایین تری برخوردار است ، معرفی می کنند و مواردی ماننداخلاق ، موقعیت شغلی و اجتماعی و … را مقدم تر بر سن و سال میدانند. البته نظر این افراد محترم است و هر کس با توجه به علاقه و اولویت بندی معیارهای خود ، به ازدواج فکر می کند.

بهترین میزان اختلاف سنی در ازدواج

با این حال اگر در یک جلسه مشاوره ازدواج شرکت کنید ، خواهید دید که مباحث گسترده ای در رابطه با سن زوجین و اختلاف سن در ازدواج بیان می شود. حقیقت این است که بسیاری از مشکلات مرتبط با این موضوع در سنین بالا نمود پیدا می کنند. درست در زمانی که یکی از زوجین که سن بیشتری داشته است ، حوصله و نشاط سابق را ندارد و یا جذابیت های جسمی و جنسی او کاهش یافته است.

مشکلاتی که با بزرگتر بودن زن ایجاد خواهند شد

تبدیل شدن زن به یک تکیه گاه مالی

هدف اصلی ازدواج با زن سن بالا تکیه بر مال و ثروت باشد.اگر یک مرد با زنی که از او بسیار بزرگتر است ازدواج کند و هدف اصلی او از این ازدواج تکیه کرن به ثروت و وضعیت مالی زن باشد ، قطعا در آینده زندگی خود را در انبوهی از مشکلات خواهد دید. از طرفی دیگر زنی که به عنوان پشتوانه مالی همسر خود وارد یک زندگی مشترک شده باشد به مرور زمان خود را مسئول اداره زندگی می بیند و این مسئولیت گاهی برای او سنگین خواهد بود. همین امر در آینده او را با مشکلاتی ماننداسترس شدید  برای اداره زندگی مواجه خواهد کرد.

ایفای نقش مادری به جای همسری

احساس مسئولیت زنان برای رفع نیازهای روحی و عاطفی همسر خود ، گاهی دردسر می شود. به خصوص اگر اختلاف سن در ازدواج آن ها رعایت نشده باشد. زنی که از همسر خود بزرگتر است بعد از مدتی به جای نقش همسری ، نقش مادری را ایفا می کند.

این موضوع زمانی به مشکل تبدیل می شود که زن ، همسر خود را نصیحت یا سرزنش می کند. البته او هم مقصر نیست و تنها تجربه های بیشتری از همسر خود به دست آورده است و سعی می کند تا آموزش هایی را به او بدهد و او را پیش از هر تجربه ای از خطرات احتمالی آن آگاه کند. در این صورت ممکن است که مرد در مقابل این رفتار جبهه گیری کرده و احساس کند که همسرش او را عاقل نمی داند که همین امر ممکن است حتی باعث عصبانیت شدید و عدم کنترل خشم او شود.

ایجاد سوء تفاهم در پی ریسک پذیری همسر

تمایل به کسب تجربه های جدید و ریسک کردن برای انجام برخی از کارها ، امری است که هر کسی در زندگی خود تجربه می کند. این تمایل در سنین نوجوانی و اوایل دوران جوانی میزان بیشتری خواهد داشت. از طرفی دیگر ورزش کردن ، سفر ، شرکت در مهمانی های شاد و وقت گذرانی با دوستان از جمله فعالیت هایی هستند که هر جوانی را به خود علاقه مند می کند.

زمانی که زن می بیند همسرش برای تفریح با دوستان خود برنامه ریزی می کند ، ممکن است دچار سوء تفاهم شود. مثلا فکر کند که همسرش در کنار او خوشحال نیست و یا برای دوری از او ترجیح می دهد که اوقات فراغت خود را در بیرون از خانه بگذراند. این موضوع به مرور برای او مشکلات روانی مانند افسردگی شدید و احساس ترس از آینده را ایجاد خواهد کرد و می تواند زندگی زناشویی آن ها را هم تهدید کند.

از طرفی دیگر برخی از افراد در سنین بالاتر رفتارها و تصمیماتی را مناسب یک شخص متاهل نمی بینند و تلاش خواهند کرد تا همسر خود را از انجام برخی امور منع کنند. این یک حقیقت است که هر فرد به اقتضای سن خود ممکن است برخی اعمال را خوب و برخی دیگر را بد ببیند.

تلاش برای تغییر دادن خصوصیات رفتاری و اخلاقی همسر

تلاش برای تغییر دادن ذهنیت و رفتار همسر هم یکی دیگر از مواردی است که در صورت عدم توجه بهاختلاف سن در ازدواج به وجود می آید. تصور کنید که یک زن در هنگام ازدواج فکر کند که می تواند رفتار همسر خود را تغییر دهد و او را که سن کمتری دارد با آموزش های خود به انجام برخی امور ترغیب کند.

او همه تلاش خود را برای رسیدن به این هدف به کار خواهد گرفت اما در اکثر مواقع با لجبازی همسر خود مواجه خواهد شد. توجه داشته باشید که هر تغییری در سنین بالاتر از دوران نوجوانی ، در فرد نهادینه نمی شود و ممکن است بعد از مدتی فراموش شده و هیچ تاثیری در رفتار آینده او نداشته باشد.

این موارد تنها تعدادی از مشکلاتی بود که در صورت بهترین میزان اختلاف سنی در ازدواج  ایجاد خواهند شد. البته در صورت بزرگتر بودن مرد از زن با اختلاف سنی زیاد هم چنین مشکلاتی پیش خواهند آمد که تاثیر زیادی بر زندگی مشترک آن ها خواهد گذاشت.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *