تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

افسردگی سرما خوردگی روح

افسردگی سرما خوردگی روح

همه ما در دوره های مختلف زندگی تجربیات فراوانی داشته ایم؛ تجربیاتی تلخ و شیرین که شکل دهنده ی روحیات ما بوده اند. افسردگی همان دورانی است که از همه چیز نارضایتی داریم و دیگر نمی خواهیم از جایمان تکان بخوریم.

این دوران ممکن است برای هرکس اتفاق بیوفتد. به بیان دقیق تر، افسردگی نوعی حالت روحی است که برای مدتی تمام زندگی فرد را درگیر خود کرده و مانع از گرفتن تصمیم درست فرد می شود.

ناراحتی را به حساب افسردگی نگذارید

خیلی از ما در زندگی روزمره مان دچار موقعیت های تنش زا می شویم و ممکن است چند روزی به خاطر آن ناراحت باشیم؛ این شرایط ممکن است باعث ایجاد عدم توان تصمیم گیری و بد خلقی یا حتی عصبانیت شود، اما نمی توان این شرایط را یک بحران افسردگی دانست.

چرا که افسردگی در یک شیب صعودی ناگهان به اوج خود می رسد و احتمالا در ابتدا با ایجاد احساس عدم اعتماد به نفس و عدم ثبات خلقی آغاز می شود. این بیماری معمولا از یک تا چند ماه به طول می انجامد.

افسردگی یا depression در زنان شایع تر از مردان است. دلیل این امر آن است که زنان به نسبت مردان در زندگی خود اتفاقات و موقعیت های بحرانی زیادی را تجربه می کنند و طبیعی است که بیشتر در معرض افسردگی قرار داشته باشند.

علائم تشخیص افسردگی

این بیماری در ابتدا خود را نشان نمی دهد و فرد متوجه حضور آن در زندگی خود نمی شود. افسردگی معمولا با یک اتفاق آغاز می شود؛ مثلا از دست دادن عزیزی می تواند شروع یک بحران افسردگی برای فرد باشد. در این موقعیت میزان طاب آوری فرد بر سطح افسردگی به وجود آمده اثر بخش خواهد بود.

در مرحله ی دوم شخص احساس ناخوشایندی دارد و احتمالا دچار نوعی وسواس فکری نیز می شود. به این شکل که مدام از همه چیز و همه کس ایراد می گیرد. در هر جمعی نمی نشیند و بیشتر سعی می کند خود را در خلوت زندانی کند؛ این دوری گزینی از افراد را یک سیستم واکنشی نسبت به حمله ی اطرافیان به خودش می داند چرا که او اینطور فکر می کند که در حال حاضر انرژی رویارویی با افراد را ندارد و در اولین برخورد ممکن است توسط دیگران تحقیر شود.

این حس پائین بودن اعتماد به نفس باعث می شود که شخص نسبت به خودش نگاه خوبی نداشته باشد که به آن عدم عزت نفس نیز می گویند.

اعتماد و عزت نفس دو پایه ی اساسی روحیات و خلقیات اشخاص است. هر فردی که دچار افسردگی می شود قطعا در تنظیم این دو رکن اصلی دچار مشکل شده است. خرابکاری در هر زمینه ای ممکن است به این دو خصیصه ی اخلاقی آسیب بزند.

در مراحل بعدی افسردگی پس از اینکه شخص از خانواده و دوستان مدت زیادی دور بماند ممکن است که افکار بسیار خطرناکی را در سر بپروراند. احتمالا در خیابان با افراد درگیر می شود و خلق و خوی ثابتی ندارد. معمولا تمام روز خودش را در اتاق حبس می کند و هیچ کاری انجام نمی دهد. در این حالت شخص به معنای واقعی دچار افسردگی شده است.

افسردگی حاد فاجعه ی کنترل نشدنی

حال پس از گذشت چند ماه دیگر او را کسی نمی شناسد و احتمالا فقط با او سلام و علیک خشک و خالی می کند. مردم از کنارش با بی اهمیتی می گذرند و اعتنایی به او ندارند. این شخص در مرحله ی حاد افسردگی به سر می برد که هر آن ممکن است به فکر خودکشی یا حتی دگر کشی بیوفتد.

البته یکی دیگر از اتفاقاتی که برای این گونه افراد رخ می دهد این است که برای بالا بردن سطح دوپامین به مواد مخدر و الکل روی بیاورد که این خود دریچه ای به یک دنیای تاریک و شوم است.

تاثیر دوپامین و سروتونین در افسردگی

اساسا اگر بخواهیم افسردگی را از نظر فیزیولوژی برسی کنیم، در می یابیم که تعادل در دو نورو ترانسمیتر موجب بدتر شدن حال بیمار می شود. نورو ترانسمیتر ها انتقال دهنده های عصبی هستند که وظیفهی انتقال پیام عصبی از اندام به مغز را به عهده دارند.  سروتونین که ما آن را به عنوان هورمون شادی می شناسیم در ابتدای شروع افسردگی کمتر ترشح می شود و با گذشت زمان دیگر فرد هیچ شادی ندارد. هر چقدر که ترشح سروتونین در مغز کاهش یابد شادی شخص کاهش می یابد.

دوپامین اما کاملا متفاوت است. این که فرد سرخوش و سرحال باشد و احساس خوشایندی نسبت به زندگی خودش داشته باشد به طور مستقیم با دوپامین در ارتباط است. کمبود این نوروترانسمیتر باعث ایجاد بد اخلاقی در افراد می شود.

راهبردهای آسیب پذیری متقابل

تعادل برقرار کردن میان راهبردها

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *