تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

اصل پرهیز از افراط و تفریط

اصل پرهیز از افراط و تفریط

شما در امر تربیت و تعلیم فرزندتان چگونه عمل می کنید؟ آیا گاهی بسیار «سخت گیر » و گاهی بسیار «سهل گیر » هستید؟  مرکز مشاوره بینا در نظر دارد در این مقاله اصل پرهیز از افراط و تفریط در برخورد با نوجوانان را بیان کند . 

اصل پرهیز از افراط و تفریط

نوجوان در این دوره گاهی می خواهد به شدت خود را با محیط سازگار کند و گاهی در اندیشه ی این است که به شدت محیط را با خود سازگار کند. نوجوان گاهی گوشه گیر می شود و کُنج عزلت انتخاب می کند و گاهی به رفاقت و دوستی با دیگر نوجوانان رو می آورد و دوستی آنان به شیفتگی و وابستگی تبدیل می شود. سؤال این است که آیا شما هم در مقام پدر و مادر در این دام می افتید؟ یا اینکه تلاش می کنید فرزند خود را به سوی اعتدال هدایت کنید؟

برخی از افراد توصیه ی «با فرزندان خود دوست شوید » را به درستی نفهمیده اند. آنان فکر می کنند برای دوستی و نزدیک شدن با نوجوان باید با او هم صدا و همرنگ شوند و هرچه او خواست آنها هم بخواهند و بدون قید و شرط با همه خواسته های وی موافقت کنند. در حالی که این شیوه دوست شدن درست نیست و باید نوجوان را با ارزش ها و واقعیت ها آشنا کرد و دست او را گرفت و به سوی حقایق هدایت کرد.

دوره نوجوانی، دوره ی حساسی است.

نوجوان در این سن احساس قدرت میکند، احساس میکند فرد مستقلی شده است و از امر و نهی بزر گترها سرپیچی میکند، به سر و وضع خود میرسد، به لباس و پوشاک خود اهمیت میدهد. نیاز شدید به دوستان جدید دارد. همچنین مطالبی درباره ی بلوغ و مراحل پیش از بلوغ، مراحل بلوغ و پس از بلوغ خواندید.

میانگین سنی بلوغ در دختران نوجوان ۱۳ سالگی و در پسران ۱۵ سالگی است. رشد جسمانی نوجوانان در این دوره افزایش می یابد و در ساختمان بدن، تغییراتی به وجود میآید؛ تغییراتی در صدا، در دست و پاها به وجود میآید.

نوجوانان در این دوره سرحال و شاد به نظر میرسند، استقلال طلبی، نافرمانی و متکی به خود از خصوصیات این دوره است. والدین لازم است فرزندان خود را وابسته و متکی به خود نکنند تا زمینه استقلال تدریجی آنان فراهم شود و به نوجوانان مسئولیت بدهند و آنان را تشویق کنند تا به فعالیتهای اجتماعی، ورزشی، کلا سهای قرآن، نقاشی و کامپیوتر بپردازند.

امنیت روانی در دوران نوجوانی

والدین نباید بیش از توانایی نوجوان از آنان توقع داشته باشند و از تحقیر و سرزنش کردن فرزند خود خودداری کنند. ایجاد امنیت روانی در نوجوان بسیار مهم است. خانواده، پدر و مادر مسئول و آگاه باید فضای خانه و خانواده خود را سرشار از امنیت و آرامش کنند.

والدین باید سعی کنند با برخورد مثبت و استفاده از کلمه های محبت آمیز نوجوانان را به راه درست هدایت کرده و از عیب جویی و سرزنش آنان خودداری کنند و با آنان با احترام رفتار کنند و ارتباط دوستانه داشته باشند و در این راه از اصل پرهیز از افراط و تفریط خودداری کرده و نوجوانان را با ارزش و واقعیت آشنا کنند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *