تهران – خیابان پیروزی ، روبروی خیابان پنجم نیرو هوایی (روبروی مترو نیرو هوایی) ، مجتمع نسیم ، طبقه اول ، واحد 1

clinicbina@

تلفن تماس : ۷۷۴۶۸۴۱۸-۰۲۱

ارتباط با زن کم حرف

چگونه ارتباط با زن کم حرف برقرار کنیم ؟ برای تعامل و ارتباط با زن کم حرف یا شوهر ساکت و درونگرا لازم است . همسران راهکارهای ارتباط موثر مثل صداقت، همدلی و بیان احساسات را بیاموزند.
همسران برای برقراری ارتباط با یکدیگر مخصوصا زمانی که با یک زن کم حرف یا یک مرد کم حرف ازدواج کرده باشند. بهتر است راه‌ های ارتباط موثر را یاد بگیرند. با یاد گرفتن مهارت‌ های ارتباطی، همسران بهتر می‌ توانند . پیام شان را منتقل کرده و مقصد شان را به خوبی بیان کنند. با این مهارت‌ ها می‌ توان با همسران کم حرف نیز ارتباط موفق‌ تر و موثرتری داشت.

 راهکارهای ارتباط موثر با همسر

۱- احساسات خود را بیان کنید

تفاهم، باید با احساسات خود رو راست باشید و سعی کنید مشکلات زندگی و احساساتی را که دارید با همسر و طرف مقابل خود در میان بگذارید. شما باید برای افزایش تفاهم و درک متقابل، احساسات و نیازهای خود را بیان کنید.

۲- صادق باشید

با ابهام صحبت نکنید. سعی کنید در ارتباط‌ های کلامی خود با دیگران صریح و صادق باشید. در گفت‌ و‌ گوهای خود صمیمی باشید و با ابهام صحبت نکنید. چون اگر منظور خود را با صراحت بیان نکنید، طرف مقابل شما به اشتباه می‌ افتد ، به حدس و گمان رو می‌ آورد . ممکن است از واقعیت دور و به اصطلاح دچار سوءتفاهم شود. بنابراین صریح باشید و از دو پهلو حرف زدن بپرهیزید.

۳- علایق و زمینه‌ های مشترک را کشف کنید.

در جست‌ و‌ جوی زمینه‌ های مشترک باشید. سعی کنید در ارتباطات خود بیشتر از نکات مشترک و مشابه استفاده کنید. اهداف، نیاز‌ ها و نگرانی‌ ها را از نظر طرف مقابل تان ببینید .تا شرایط طرف مقابل را درک کنید. این مخصوصا برای به گفتگو وا داشتن یک زن کم حرف می‌ تواند بسیار کارآمد باشد.

۴- همدل باشید

شادی و غم طرف مقابل را، شادی و غم خود به حساب آورید و زمانی که او احساس غم می‌کند، شما نیز با او همدرد و هم حس شوید و بالعکس. مخصوصا زنان نیاز زیادی به همدلی دارند و مخصوصا ابراز همدلی شما به شکل کلامی به ارتباط موثر با او بسیار کمک می‌کند.

۵- شنونده خوبی باشید

شنونده خوبی باشید و گوش کردن را یاد بگیرید. گوش کردن به سخن و کلام دیگران موجب می‌ شود تا آن‌ ها، در ‌‌نهایت آرامش خیال، احساساتشان را با شما در میان بگذارند . برایتان احترام قائل شوند . آماده شنیدن نظرات شما شوند. افراد کم حرف و درونگرا مخصوصا برای ارتباط کلامی باید احساس امنیت کنند . بدانند که طرف مقابل شنونده واقعی و همدلی است.

۶- شخصیت افراد را شناخته و بپذیرید.

ببینید طرف مقابل تان چه شخصیتی دارد؛ مثلا برون گراست یا درون گرا. برای صمیمیت با درون گرایان باید ببینید چه ایده‌ ها و ارزش‌ هایی برای آن‌ ها اهمیت دارد . آن‌ گاه بکوشید تا با توجه به چارچوب‌ های ذهنی شان با آن‌ ها رفتار و صحبت کنید؛ بنابراین با پی بردن به ویژگی‌ های شخصیتی طرف مقابل تان، بهتر می‌ توان ارتباط موثر داشت. اگر بدانید زن کم حرف یا شوهر کم حرف شما به علت درونگرا بودن کم حرف می‌ زند. نه به این خاطر که از ارتباط با شما خوشش نمی‌آید. این از ایجاد سوتفاهم و تنش در روابط جلوگیری می‌ کند.

۷- عزت نفس خود را تقویت کنید.

برای تقویت عزت نفس خود، باید به کاستی‌ های خود پی ببرید و به فکر اصلاح آن‌ ها باشید. جالب است که بدانید با افزایش عزت نفس تان، ارتباط تان با دیگران به نحو چشمگیری بهبود می‌ یابد. اگر شما یا همسرتان زن کم حرف یا مرد کم حرفی هستید، بالا رفتن عزت نفس می‌ تواند به رابطه موثر شما کمک کند.

۸- به احساسات طرف مقابل احترام بگذارید.

همیشه با دیگران، رفتاری محترمانه داشته باشید و احساس طرف مقابل تان را محترم بشمارید. کوچک کردن دیگران با کلمات اهانت آمیز به خصوص در حضور دیگران؛ باعث ناراحتی دیگران از شما می‌ شود؛ بنابراین شما باید یاد بگیرید که چه وقت باید شوخی کنید . چه وقت باید جدی باشید . هیچ‌ گاه طرف مقابل تان را دست نیندازید. دست انداختن دیگران آنها را به کمتر حرف زدن ترغیب می‌ کند.

نکات طلایی

• به یاد داشته باشید که ویژگی‌ های شخصیتی حتی اگر سال‌ های متمادی در شما وجود داشته باشند، باز هم قابل تغییر هستند. البته مهم‌ ترین شرط تغییر، این است که خودتان بخواهید تغییر کنید. هیچ گاه در ازدواج به دنبال تغییر دادن طرف مقابل نباشید و اگر مشکلی در خودتان می‌ بینید برای رفع آن تلاش کنید.

• اگر شما زن کم حرف یا مرد کم حرفی هستید، سعی کنید ریشه‌ های کم‌ حرفی را در خود پیدا کنید. یعنی بفهمید که از چه زمانی و چرا کم‌ حرف شده‌ اید و آیا تاکنون تلاشی برای رفع آن داشته‌ اید یا خیر.

• یک نکته دیگر هم اینکه کنجکاوی بیش از حد درباره مسائلی که حریم شخصی همسر به حساب می‌ آید، اشتباه است؛ به طور مثال مشکل مرد با یکی از همکارانش که به هر دلیلی دوست ندارد درباره آن صحبت نکند نباید با کنجکاوی بیش از حد همسرش مواجه شود.

• گاهی مسائل کم اهمیت که به زندگی مشترک مرتبط نیستند لزومی ندارد که گفته شود. البته در حوزه مسائل مشترک، زوجین باید با هم گفت‌ و‌ گو کنند و هیچ موضوعی را از یکدیگر پنهان نکنند.

• قبل از ازدواج، نگرش خود نسبت به ازدواج را مشخص کنید و دریابید که در ازدواج به دنبال چه چیزی هستید. این را مدنظر داشته باشید که صرف ملاک قرار دادن شباهت یا تفاوت در انتخاب همسر کافی نیست. برای ازدواج موفق سعی کنید شخصی را بیابید که بتوانید با وجود شباهت‌ ها و تفاوت‌ ها شور و تحرکی که مورد نظرتان است را به دست بیاورید.

اگر همسر شما کم حرف می باشد و در ایجاد ارتباط به مشکل برخورده اید با مرکز مشاوره بینا تماس بگیرید

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *